Konkurs inledd (2026-01-13)
Aktiebolag Lund
Phase Holographic Imaging PHI AB
133 sökningar
Omsättning 2024
9,7 mkr
−1,8 %Rörelsemarginal
-136,8 %
+27,5 p.e.Soliditet
36,5 %
+11,2 p.e.Anställda
12
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 9 657 | 9 837 | 6 437 | 2 991 | 3 716 |
| Rörelseresultat | −13 209 | −16 159 | −18 597 | −21 816 | −25 527 |
| Årets resultat | −16 441 | −18 995 | −24 154 | −22 953 | −25 788 |
| Eget kapital | 16 100 | 10 518 | 29 512 | 6 399 | 29 352 |
| Balansomslutning | 44 066 | 41 457 | 59 776 | 22 862 | 36 499 |
| Anställda | 12 | 12 | 13 | 17 | 17 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 657 | 9 837 | 6 437 | 2 991 | 3 716 |
| Kostnad sålda varor | 3 506 | 4 968 | 2 417 | 1 358 | 1 502 |
| Bruttoresultat | 6 151 | 4 869 | 4 020 | 1 633 | 2 214 |
| Rörelseresultat | −13 209 | −16 159 | −18 597 | −21 816 | −25 527 |
| Räntekostnader | 3 232 | 2 836 | 5 557 | 1 236 | 261 |
| Resultat efter finansiella poster | −16 441 | −18 995 | −24 154 | −22 953 | −25 788 |
| Årets resultat | −16 441 | −18 995 | −24 154 | −22 953 | −25 788 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 39 000 | 29 057 | 21 213 | 15 160 | 18 381 |
| Varulager | 2 734 | 3 332 | 2 979 | 1 334 | 1 530 |
| Kortfristiga fordringar | 2 242 | 4 080 | 34 863 | 4 657 | 2 648 |
| Kassa och bank | 90 | 4 988 | 721 | 1 711 | 13 940 |
| Omsättningstillgångar | 5 066 | 12 400 | 38 563 | 7 702 | 18 118 |
| Summa tillgångar | 44 066 | 41 457 | 59 776 | 22 862 | 36 499 |
| Aktiekapital | 5 239 | 4 091 | 2 879 | 2 879 | 2 879 |
| Balanserat resultat | −42 487 | −19 106 | −16 307 | −13 863 | −12 924 |
| Eget kapital | 16 100 | 10 518 | 29 512 | 6 399 | 29 352 |
| Justerat eget kapital | 16 100 | 10 518 | 29 512 | 6 399 | 29 352 |
| Långfristiga skulder | 19 579 | 20 580 | 23 296 | 7 400 | 1 125 |
| Kortfristiga skulder | 8 387 | 10 359 | 6 968 | 9 063 | 6 022 |
| Summa eget kapital och skulder | 44 066 | 41 457 | 59 776 | 22 862 | 36 499 |
| Ställda säkerheter | 8 500 | 8 500 | 8 500 | 8 500 | 8 500 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2024 omsatte Phase Holographic Imaging PHI AB 9,7 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på -136,8 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 36,5 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 2 procent. Bolaget sysselsatte 12 personer och har sitt säte i Lund.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska utveckla, tillverka och marknadsföra bildanalys- instrument. Bolaget ska även bedriva konsultverksamhet med anknytning till bolagets produkter samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Övriga befattningar
- Anders Persson (f. 1976) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Koncernmoder | Phase Holographic Imaging PHI AB (556542-7811) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1997-06-03 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av strålningsutrustning samt elektromedicinsk och elektroterapeutisk utrustning (SNI 26600) |
| Adress | Skiffervägen 48, 224 78, Lund Besök: Skiffervägen 48, Lund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 046-2110090 |