starkabolag.se

Aktiebolag Orust

Pharmaval AB

104 sökningar

Omsättning 2025

8,8 mkr

+50,6 %
Rörelsemarginal

82,6 %

+7,2 p.e.
Soliditet

44,5 %

+5,2 p.e.
Anställda

0

Bokslut

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Omsättning8 8155 8534 7592 9802 784
Rörelseresultat7 2774 4123 6311 4711 929
Årets resultat1 9243 4764258891 240
Eget kapital16 01814 09310 61710 1929 303
Balansomslutning36 00337 42727 66019 39120 263
Anställda00000
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Nettoomsättning8 8155 8534 7592 9802 784
Av- och nedskrivningar1 032829642621610
Övriga externa kostnader506612487887245
Rörelseresultat7 2774 4123 6311 4711 929
Ränteintäkter71911——
Räntekostnader53073534397149
Resultat efter finansiella poster6 7543 6963 2981 3741 779
Bokslutsdispositioner793890−2 750−250−202
Koncernbidrag−5 3000000
Skatt3221 110123234337
Årets resultat1 9243 4764258891 240

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Anläggningstillgångar33 07933 31223 96618 19918 700
Kortfristiga fordringar7373 1831 05714324
Kassa och bank2 1879322 6371 0491 539
Omsättningstillgångar2 9244 1153 6941 1921 563
Summa tillgångar36 00337 42727 66019 39120 263
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat13 99410 51710 0929 2037 963
Eget kapital16 01814 09310 61710 1929 303
Justerat eget kapital16 01814 72311 95311 72710 639
Obeskattade reserver07931 6831 9331 683
Avsättningar887754651574497
Långfristiga skulder10 95019 5509 9276 1297 970
Kortfristiga skulder8 1482 2374 782563810
Summa eget kapital och skulder36 00337 42727 66019 39120 263
Ställda säkerheter10 865010 86510 86510 865

Verksamhet

Pharmaval AB omsatte 8,8 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 829 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 82,6 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 44,5 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 51 procent. Bolaget hör hemma i Orust.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva svetsningsarbeten samt äga och förvalta fastigheter, produktion och försäljning av energi samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Exekutiva befattningar
Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är Pharmaval AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Pharmaval AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Pharmaval AB (556679-3039)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Pharmaval AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Koncern

Moderbolag Nordholms Construction AB (556541-3936)
Koncernmoder Nordholms Construction AB (556541-3936)

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2005-04-15
Bransch Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201)
Adress
Industrivägen 18, 473 31, Henån
Besök: Industrivägen 18, Henån
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad