Aktiebolag Bollnäs 210 sökningar
Peter Wälås AB
Mediebyråverksamhet och annonsförsäljning
4,1 mkr
−4,2 %22,2 %
+2,0 p.e.66,5 %
+9,5 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 141 | 4 322 | 3 790 | 3 908 | 3 460 | 2 531 | 599 | 306 |
| Rörelseresultat | 921 | 876 | 778 | 379 | 481 | 311 | 193 | 123 |
| Årets resultat | 782 | 700 | 572 | 299 | 286 | 184 | 112 | 99 |
| Eget kapital | 1 605 | 1 274 | 1 024 | 702 | 703 | 417 | 233 | 814 |
| Balansomslutning | 2 415 | 2 238 | 1 875 | 1 406 | 1 364 | 930 | 556 | 886 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 141 | 4 322 | 3 790 | 3 908 | 3 460 | 2 531 | 599 | 306 |
| Personalkostnader | 844 | 864 | 874 | 788 | 743 | 704 | 135 | 2 |
| Av- och nedskrivningar | 51 | 51 | 21 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 2 067 | 2 074 | 1 629 | 2 044 | 1 688 | 1 087 | 210 | 97 |
| Övriga rörelseposter, netto | −258 | −457 | −488 | −697 | −548 | −429 | −61 | −81 |
| Rörelseresultat | 921 | 876 | 778 | 379 | 481 | 311 | 193 | 123 |
| Ränteintäkter | 6 | 14 | 1 | — | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 927 | 890 | 779 | 379 | 481 | 311 | 193 | 124 |
| Bokslutsdispositioner | 62 | −3 | −55 | 0 | −120 | −77 | −49 | 2 |
| Skatt | 207 | 188 | 152 | 79 | 75 | 50 | 32 | 28 |
| Årets resultat | 782 | 700 | 572 | 299 | 286 | 184 | 112 | 99 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 449 | 681 | 732 | 500 | 0 | 0 | 0 | 13 |
| Kortfristiga fordringar | 277 | 259 | 185 | 305 | 311 | 256 | 202 | 38 |
| Kassa och bank | 689 | 285 | 958 | 601 | 1 053 | 673 | 354 | 835 |
| Omsättningstillgångar | 966 | 1 557 | 1 143 | 906 | 1 364 | 930 | 556 | 873 |
| Summa tillgångar | 2 415 | 2 238 | 1 875 | 1 406 | 1 364 | 930 | 556 | 886 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 703 | 454 | 332 | 283 | 297 | 113 | 1 | 595 |
| Eget kapital | 1 605 | 1 274 | 1 024 | 702 | 703 | 417 | 233 | 814 |
| Justerat eget kapital | 1 796 | 1 515 | 1 263 | 897 | 898 | 517 | 272 | 814 |
| Obeskattade reserver | 241 | 303 | 301 | 246 | 246 | 126 | 49 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 569 | 661 | 550 | 458 | 415 | 387 | 274 | 72 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 415 | 2 238 | 1 875 | 1 406 | 1 364 | 930 | 556 | 886 |
Verksamhet
Mätt mot de 1 097 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Peter Wälås AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 4,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 22,2 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 66,5 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 4 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Bollnäs.
Aktiebolagets verksamhet ska bestå i att erbjuda digitala marknadsföringstjänster, utföra tjänster inom jord-och skogsbruk, utföra markentreprenader och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Peter Wälås (f. 1985) Styrelseledamot
- Bengt Wälås (f. 1952) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1987-02-17 |
|---|---|
| Adress | Söräng per-jönsväg 5004, 821 93, Bollnäs Besök: Söräng Per-Jönsväg 5004, Bollnäs |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 073-8332879 |