Aktiebolag Stockholm
Peter Hellmans Måleri AB
149 sökningar
Omsättning 2025
5,8 mkr
+41,8 %Rörelsemarginal
0,1 %
−3,7 p.e.Soliditet
13,6 %
−3,7 p.e.Anställda
3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 804 | 4 094 | 4 298 | 3 925 | 4 733 |
| Rörelseresultat | 5 | 154 | 2 | 234 | −73 |
| Årets resultat | −51 | 43 | −35 | 163 | −98 |
| Eget kapital | 152 | 203 | 260 | 294 | 131 |
| Balansomslutning | 1 119 | 1 175 | 1 341 | 803 | 581 |
| Anställda | 3 | 3 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 804 | 4 094 | 4 298 | 3 925 | 4 733 |
| Personalkostnader | 2 507 | 1 872 | 1 841 | 831 | 738 |
| Av- och nedskrivningar | 133 | 131 | 11 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 693 | 723 | 691 | 665 | 656 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 466 | −1 214 | −1 753 | −2 195 | −3 412 |
| Rörelseresultat | 5 | 154 | 2 | 234 | −73 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 40 | 62 | 12 | 11 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | −34 | 94 | −10 | 227 | −78 |
| Skatt | 16 | 51 | 24 | 64 | 19 |
| Årets resultat | −51 | 43 | −35 | 163 | −98 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 436 | 540 | 683 | 51 | 62 |
| Kortfristiga fordringar | 658 | 635 | 658 | 752 | 519 |
| Kassa och bank | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 683 | 635 | 658 | 752 | 519 |
| Summa tillgångar | 1 119 | 1 175 | 1 341 | 803 | 581 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 103 | 60 | 195 | 31 | 129 |
| Eget kapital | 152 | 203 | 260 | 294 | 131 |
| Justerat eget kapital | 152 | 203 | 260 | 294 | 131 |
| Långfristiga skulder | 468 | 500 | 689 | 0 | 25 |
| Kortfristiga skulder | 499 | 472 | 392 | 509 | 425 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 119 | 1 175 | 1 341 | 803 | 581 |
| Ställda säkerheter | 300 | 300 | 200 | 0 | 200 |
Verksamhet
Peter Hellmans Måleri AB omsatte 5,8 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,6 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 0,1 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 13,6 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 42 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva måleriverksamhet och därmed förenlig verk- samhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Peter Hellman (f. 1967) Styrelseledamot
- Annicka Wallentin (f. 1971) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1995-01-09 |
|---|---|
| Bransch | Måleriarbeten (SNI 43341) |
| Adress | Långviksv. 25, 123 52, Farsta Besök: Långviksvägen 25, Farsta |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-5122151 |