Aktiebolag Mellerud 55 sökningar
Peter Eriksson Gräv AB
Blandat jordbruk
3,7 mkr
+4,2 %-9,1 %
+6,0 p.e.80,0 %
+11,4 p.e.3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 656 | 3 508 | 3 598 | 5 053 | 4 830 | 3 290 | 2 514 |
| Rörelseresultat | −334 | −532 | −373 | 701 | 416 | 452 | −237 |
| Årets resultat | −15 | 3 | 16 | 5 | 312 | 336 | −6 |
| Eget kapital | 3 190 | 3 205 | 3 203 | 3 187 | 3 182 | 3 270 | 2 934 |
| Balansomslutning | 3 987 | 4 669 | 5 588 | 5 556 | 4 862 | 4 908 | 3 900 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 656 | 3 508 | 3 598 | 5 053 | 4 830 | 3 290 | 2 514 |
| Personalkostnader | 1 745 | 2 011 | 2 018 | 2 036 | 1 692 | 1 397 | 978 |
| Av- och nedskrivningar | 411 | 468 | 488 | 368 | 632 | 559 | 525 |
| Övriga externa kostnader | 312 | 274 | 301 | 287 | 1 048 | 842 | 789 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 522 | −1 287 | −1 164 | −1 661 | −1 042 | −40 | −459 |
| Rörelseresultat | −334 | −532 | −373 | 701 | 416 | 452 | −237 |
| Ränteintäkter | 4 | 5 | 1 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 25 | 48 | 44 | 12 | 17 | 12 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | −355 | −576 | −416 | 689 | 400 | 440 | −242 |
| Bokslutsdispositioner | 340 | 580 | 436 | −679 | 0 | 0 | 250 |
| Skatt | 0 | 2 | 4 | 5 | 88 | 104 | 14 |
| Årets resultat | −15 | 3 | 16 | 5 | 312 | 336 | −6 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 972 | 3 382 | 3 851 | 3 384 | 3 710 | 3 976 | 2 217 |
| Varulager | 71 | 69 | 69 | 122 | 120 | 102 | 106 |
| Kortfristiga fordringar | 536 | 690 | 643 | 599 | 561 | 451 | 317 |
| Kassa och bank | 408 | 528 | 1 025 | 1 451 | 471 | 378 | 1 259 |
| Omsättningstillgångar | 1 015 | 1 286 | 1 737 | 2 172 | 1 151 | 932 | 1 682 |
| Summa tillgångar | 3 987 | 4 669 | 5 588 | 5 556 | 4 862 | 4 908 | 3 900 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 3 103 | 3 100 | 3 085 | 3 080 | 2 768 | 2 832 | 2 838 |
| Eget kapital | 3 190 | 3 205 | 3 203 | 3 187 | 3 182 | 3 270 | 2 934 |
| Justerat eget kapital | 3 190 | 3 475 | 3 933 | 4 264 | 3 720 | 3 808 | 3 471 |
| Obeskattade reserver | 0 | 340 | 920 | 1 356 | 677 | 677 | 676 |
| Långfristiga skulder | 176 | 338 | 606 | 266 | 585 | 585 | 129 |
| Kortfristiga skulder | 621 | 786 | 859 | 747 | 418 | 376 | 161 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 987 | 4 669 | 5 588 | 5 556 | 4 862 | 4 908 | 3 900 |
| Ställda säkerheter | 916 | 2 143 | 2 376 | 1 287 | 585 | 755 | 129 |
Verksamhet
Mätt mot de 1 900 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Peter Eriksson Gräv AB i den övre halvan sett till omsättning, med 3,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -9,1 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 80,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 4 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Mellerud.
Föremål för bolagets verksamhet är att bedriva gräventreprenad samt jord- och skogsbruk samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- John Erik Peter Eriksson (f. 1969) Styrelseledamot
- Anna Eriksson (f. 1971) Styrelsesuppleant
- Joanna Mariansdotter (f. 1981) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2004-04-03 |
|---|---|
| Adress | Eriksbyn Skållerud 1, 464 94, Mellerud Besök: Skållerud Eriksbyn 1, Mellerud |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |