Aktiebolag Ovanåker
Perssons Måleri i Ovanåker Aktiebolag
117 sökningar
Omsättning 2025
63 tkr
−42,2 %Rörelsemarginal
-25,4 %
−48,3 p.e.Soliditet
93,6 %
+4,5 p.e.Anställda
0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 63 | 109 | 79 | 147 | 182 | 123 | 89 | 77 |
| Rörelseresultat | −16 | 25 | −12 | 21 | 14 | 65 | −17 | 52 |
| Årets resultat | 10 | 64 | −13 | 22 | 15 | 38 | 16 | 32 |
| Eget kapital | 525 | 515 | 452 | 465 | 446 | 431 | 393 | 377 |
| Balansomslutning | 561 | 578 | 512 | 526 | 519 | 493 | 448 | 434 |
| Anställda | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 63 | 109 | 79 | 147 | 182 | 123 | 89 | 77 |
| Personalkostnader | 18 | 15 | 14 | 13 | 12 | 12 | 42 | 53 |
| Övriga externa kostnader | 51 | 53 | 44 | 57 | 69 | 101 | 25 | 26 |
| Övriga rörelseposter, netto | −10 | −16 | −33 | −56 | −87 | 55 | −39 | 54 |
| Rörelseresultat | −16 | 25 | −12 | 21 | 14 | 65 | −17 | 52 |
| Ränteintäkter | 1 | 42 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −15 | 68 | −13 | 21 | 25 | 66 | 20 | 57 |
| Bokslutsdispositioner | 28 | −4 | 0 | 7 | −6 | −17 | −5 | −14 |
| Skatt | 3 | 0 | 0 | 6 | 4 | 11 | −1 | 9 |
| Årets resultat | 10 | 64 | −13 | 22 | 15 | 38 | 16 | 32 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 72 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Varulager | 11 | 13 | 13 | 12 | 12 | 13 | 11 | 12 |
| Kortfristiga fordringar | 449 | 440 | 385 | 370 | 372 | 362 | 328 | 291 |
| Kassa och bank | 29 | 54 | 28 | 58 | 59 | 48 | 40 | 26 |
| Omsättningstillgångar | 489 | 578 | 512 | 526 | 519 | 493 | 448 | 434 |
| Summa tillgångar | 561 | 578 | 512 | 526 | 519 | 493 | 448 | 434 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 401 | 337 | 351 | 332 | 317 | 279 | 263 | 231 |
| Eget kapital | 525 | 515 | 452 | 465 | 446 | 431 | 393 | 377 |
| Justerat eget kapital | 547 | 559 | 493 | 506 | 493 | 473 | 422 | 401 |
| Obeskattade reserver | 28 | 56 | 52 | 52 | 59 | 53 | 36 | 30 |
| Långfristiga skulder | 8 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 4 | 5 | 6 | 11 | 6 | 16 | 24 |
| Summa eget kapital och skulder | 561 | 578 | 512 | 526 | 519 | 493 | 448 | 434 |
Verksamhet
Mätt mot de 3 637 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Perssons Måleri i Ovanåker Aktiebolag bland de mindre aktörerna sett till omsättning, med 63 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -25,4 procent, och soliditeten var hög — 93,6 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 42 procent. Bolaget hör hemma i Ovanåker.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall driva måleri samt idka handel med börsnoterade vär- depapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Karl Johan Persson (f. 1955) Styrelseledamot
- Gunnar Persson (f. 1960) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1984-08-07 |
|---|---|
| Bransch | Måleriarbeten (SNI 43341) |
| Adress | Älvbrinken 37, 828 94, Edsbyn Besök: Älvbrinken 37, Edsbyn |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0271-34004 |