Aktiebolag Skara
Persson CT & H AB
48 sökningar
Omsättning 2025
317 tkr
+101,9 %Rörelsemarginal
54,3 %
+26,9 p.e.Soliditet
48,6 %
+25,9 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 317 | 157 | 196 | 169 | 524 | 131 |
| Rörelseresultat | 172 | 43 | 75 | 9 | 102 | 106 |
| Årets resultat | 119 | 16 | −143 | 0 | 115 | 84 |
| Eget kapital | 216 | 96 | 80 | 223 | 223 | 109 |
| Balansomslutning | 444 | 422 | 474 | 641 | 709 | 358 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 317 | 157 | 196 | 169 | 524 | 131 |
| Personalkostnader | 48 | 37 | 70 | 99 | 333 | 23 |
| Övriga externa kostnader | 62 | 77 | 46 | 59 | 70 | 1 |
| Övriga rörelseposter, netto | −35 | — | −5 | −2 | −19 | −1 |
| Rörelseresultat | 172 | 43 | 75 | 9 | 102 | 106 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 1 | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 171 | 42 | −143 | 2 | 145 | 106 |
| Bokslutsdispositioner | −20 | −16 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 32 | 10 | 0 | 2 | 30 | 23 |
| Årets resultat | 119 | 16 | −143 | 0 | 115 | 84 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 350 | 350 | 35 | 235 | 230 | 225 |
| Kortfristiga fordringar | 13 | 10 | 360 | 385 | 0 | 101 |
| Kassa och bank | 81 | 62 | 79 | 21 | 479 | 32 |
| Omsättningstillgångar | 94 | 72 | 439 | 406 | 479 | 133 |
| Summa tillgångar | 444 | 422 | 474 | 641 | 709 | 358 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 72 | 55 | 198 | 198 | 83 | 0 |
| Eget kapital | 216 | 96 | 80 | 223 | 223 | 109 |
| Justerat eget kapital | 245 | 109 | 80 | 223 | 223 | 109 |
| Obeskattade reserver | 36 | 16 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 183 | 292 | 200 | 200 | 200 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 9 | 18 | 194 | 218 | 286 | 249 |
| Summa eget kapital och skulder | 444 | 422 | 474 | 641 | 709 | 358 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 19 606 granskade bolag ligger Persson CT & H AB strax under mitten räknat på omsättning, med 317 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 54,3 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 48,6 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 102 procent. Sätet finns i Skara.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva utbildning, konsultation, rådgivning och granskning inom säkerhet, informationssäkerhet, riskhantering, IT och digital marknadsföring. Bolaget ska även bedriva IT- service, installation, konfigurering, utveckling, reparation och försäljning av hård- och mjukvara, utföra tjänster inom säkerhet och ordningshållning, äga och förvalta värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Johan Persson (f. 1987) Styrelseledamot
- Lena Andreasson (f. 1965) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-04-20 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Södra Kolarestigen 27, 542 45, Mariestad Besök: Södra Kolarestigen 27, Mariestad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |