Aktiebolag Göteborg
PERO Bygg AB
293 sökningar
Omsättning 2025
3,5 mkr
+30,9 %Rörelsemarginal
20,5 %
+7,7 p.e.Soliditet
59,1 %
−5,7 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 491 | 2 666 | 3 034 | 2 315 | 3 024 |
| Rörelseresultat | 714 | 340 | 487 | 96 | 413 |
| Årets resultat | 467 | 273 | 291 | 57 | 245 |
| Eget kapital | 610 | 403 | 380 | 189 | 331 |
| Balansomslutning | 1 927 | 1 289 | 1 522 | 934 | 1 084 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 491 | 2 666 | 3 034 | 2 315 | 3 024 |
| Personalkostnader | 1 286 | 1 229 | 1 187 | 1 191 | 1 185 |
| Av- och nedskrivningar | 15 | 15 | 10 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 217 | 193 | 239 | 228 | 192 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 259 | −889 | −1 111 | −800 | −1 234 |
| Rörelseresultat | 714 | 340 | 487 | 96 | 413 |
| Ränteintäkter | 0 | 4 | 5 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 714 | 344 | 492 | 97 | 413 |
| Bokslutsdispositioner | −122 | 6 | −124 | −24 | −103 |
| Skatt | 125 | 77 | 77 | 15 | 64 |
| Årets resultat | 467 | 273 | 291 | 57 | 245 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 37 | 52 | 38 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 254 | 222 | 548 | 243 | 79 |
| Kassa och bank | 1 636 | 1 015 | 936 | 691 | 1 004 |
| Omsättningstillgångar | 1 891 | 1 237 | 1 484 | 934 | 1 084 |
| Summa tillgångar | 1 927 | 1 289 | 1 522 | 934 | 1 084 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 93 | 80 | 39 | 82 | 36 |
| Eget kapital | 610 | 403 | 380 | 189 | 331 |
| Justerat eget kapital | 1 138 | 834 | 816 | 526 | 649 |
| Obeskattade reserver | 665 | 543 | 549 | 425 | 401 |
| Kortfristiga skulder | 652 | 343 | 593 | 320 | 352 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 927 | 1 289 | 1 522 | 934 | 1 084 |
Verksamhet
PERO Bygg AB omsatte 3,5 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,4 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 20,5 procent, och soliditeten var hög — 59,1 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 31 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva snickeriarbeten och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Roger Malmros (f. 1964) Styrelseledamot
- Peter Persson (f. 1971) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-07-15 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Tjärnhöjdsvägen 7 A, 423 50, Torslanda Besök: Tjärnhöjdsvägen 7 A, Torslanda |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |