Aktiebolag Mora
Permafrost AB
44 sökningar
711 tkr
+176,7 %3,8 %
−2,8 p.e.90,6 %
+2,7 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 711 | 257 | 355 | 344 | 473 | 655 | 183 |
| Rörelseresultat | 27 | 17 | 32 | −35 | 36 | 11 | −4 |
| Årets resultat | 21 | 13 | 30 | −26 | 21 | 10 | −4 |
| Eget kapital | 115 | 94 | 80 | 51 | 77 | 56 | 46 |
| Balansomslutning | 127 | 107 | 206 | 125 | 185 | 143 | 73 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-05 | 2025-05 | 2024-05 | 2023-05 | 2022-05 | 2021-05 | 2020-05* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 711 | 257 | 355 | 344 | 473 | 655 | 183 |
| Personalkostnader | 72 | 7 | 88 | 213 | 255 | 362 | 57 |
| Övriga externa kostnader | 70 | 88 | 110 | 77 | 100 | 153 | 69 |
| Övriga rörelseposter, netto | −542 | −145 | −125 | −89 | −82 | −129 | −61 |
| Rörelseresultat | 27 | 17 | 32 | −35 | 36 | 11 | −4 |
| Resultat efter finansiella poster | 27 | 17 | 32 | −35 | 35 | 11 | −4 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 9 | −9 | 0 | 0 |
| Skatt | 6 | 3 | 2 | 0 | 5 | 2 | 0 |
| Årets resultat | 21 | 13 | 30 | −26 | 21 | 10 | −4 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-05 | 2025-05 | 2024-05 | 2023-05 | 2022-05 | 2021-05 | 2020-05* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 102 | 44 | 162 | 49 | 60 | 35 | 15 |
| Kassa och bank | 25 | 63 | 44 | 76 | 125 | 108 | 57 |
| Omsättningstillgångar | 127 | 107 | 206 | 125 | 185 | 143 | 73 |
| Summa tillgångar | 127 | 107 | 206 | 125 | 185 | 143 | 73 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 44 | 31 | 0 | 27 | 6 | −4 | 0 |
| Eget kapital | 115 | 94 | 80 | 51 | 77 | 56 | 46 |
| Justerat eget kapital | 115 | 94 | 80 | 51 | 84 | 56 | 46 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 12 | 13 | 126 | 74 | 99 | 87 | 27 |
| Summa eget kapital och skulder | 127 | 107 | 206 | 125 | 185 | 143 | 73 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 408 granskade bolag ligger Permafrost AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 711 tusen kronor för räkenskapsåret 2026. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 3,8 procent, och soliditeten var hög — 90,6 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 177 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Mora.
Bolaget skall bedriva: konsult- och produktionsverksamhet inom medieproduktion samt strategisk kommunikation, evenemangs- produktion, konsultverksamhet inom pedagogik och ledarskap, upplåtelse av immateriella rättigheter samt förvalta fast och lös egen dom jämte därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Per Frost (f. 1990) Styrelseledamot
- Mats-Arne Frost (f. 1958) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-07-05 |
|---|---|
| Bransch | Produktion av film, video och tv-program (SNI 59110) |
| Adress | Budkavlevägen 3, 792 95, Mora Besök: Budkavlevägen 3, Mora |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |