Aktiebolag Stockholm
Performit Sweden Holding AB
113 sökningar
Omsättning 2025
238 tkr
+340,7 %Rörelsemarginal
81,1 %
+8,9 p.e.Soliditet
70,2 %
−3,7 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 238 | 54 | 54 | 30 | 179 | 150 | 141 | 0 |
| Rörelseresultat | 193 | 39 | 16 | −18 | 126 | 102 | 134 | −3 |
| Årets resultat | 154 | 33 | 16 | −18 | 114 | 80 | 111 | 197 |
| Eget kapital | 262 | 108 | 75 | 209 | 427 | 413 | 333 | 222 |
| Balansomslutning | 373 | 146 | 110 | 252 | 529 | 1 047 | 945 | 772 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 238 | 54 | 54 | 30 | 179 | 150 | 141 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 44 | 14 | 36 | 41 | 46 | 39 | 7 | 3 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −1 | −2 | −7 | −7 | −9 | — | — |
| Rörelseresultat | 193 | 39 | 16 | −18 | 126 | 102 | 134 | −3 |
| Ränteintäkter | 0 | 2 | 0 | — | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 194 | 41 | 16 | −18 | 143 | 102 | 134 | 197 |
| Skatt | 40 | 8 | 0 | 0 | 29 | 22 | 23 | 0 |
| Årets resultat | 154 | 33 | 16 | −18 | 114 | 80 | 111 | 197 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 500 | 500 | 500 |
| Kortfristiga fordringar | 19 | 13 | 21 | 43 | 53 | 249 | 254 | 232 |
| Kassa och bank | 354 | 133 | 89 | 209 | 476 | 299 | 190 | 40 |
| Omsättningstillgångar | 373 | 146 | 110 | 252 | 529 | 547 | 445 | 272 |
| Summa tillgångar | 373 | 146 | 110 | 252 | 529 | 1 047 | 945 | 772 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 58 | 25 | 9 | 177 | 363 | 283 | 172 | −25 |
| Eget kapital | 262 | 108 | 75 | 209 | 427 | 413 | 333 | 222 |
| Justerat eget kapital | 262 | 108 | 75 | 209 | 427 | 413 | 333 | 222 |
| Långfristiga skulder | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 502 | 502 | 500 |
| Kortfristiga skulder | 109 | 36 | 33 | 41 | 100 | 132 | 110 | 50 |
| Summa eget kapital och skulder | 373 | 146 | 110 | 252 | 529 | 1 047 | 945 | 772 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 100 | 100 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 587 granskade bolag ligger Performit Sweden Holding AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 238 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 81,1 procent, och soliditeten var hög — 70,2 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 341 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom IT, marknadsföring, företagsprofilering, TV-media, radio, journalistik, friskvård, försäljning av sportartiklar och accessoarer, äga andelar i andra bolag samt därmed förenlig verksamhe
Styrelse & ledning
Styrelse
- Daniel Danial (f. 1974) Styrelseledamot
- Nina Baresso (f. 1975) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-10-01 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med kläder och skodon (SNI 46420) |
| Adress | Curlingvägen 3, 151 59, Södertälje Besök: Curlingvägen 3, Södertälje |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |