Aktiebolag Södertälje
Perfekt Måleri i Södertälje AB
121 sökningar
Omsättning 2025
686 tkr
−23,0 %Rörelsemarginal
-1,2 %
−5,8 p.e.Soliditet
81,0 %
+1,3 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 686 | 891 | 841 | 1 072 | 878 | 971 | 1 006 |
| Rörelseresultat | −8 | 41 | −121 | 160 | 35 | 54 | 45 |
| Årets resultat | −8 | 42 | −121 | 125 | 25 | 41 | 32 |
| Eget kapital | 251 | 259 | 217 | 338 | 214 | 188 | 147 |
| Balansomslutning | 310 | 325 | 289 | 463 | 316 | 318 | 248 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 686 | 891 | 841 | 1 072 | 878 | 971 | 1 006 |
| Personalkostnader | 392 | 483 | 584 | 556 | 531 | 572 | 476 |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 12 | 0 | 0 | 0 | 10 | 29 |
| Övriga externa kostnader | 190 | 180 | 188 | 163 | 133 | 149 | 125 |
| Övriga rörelseposter, netto | −105 | −175 | −190 | −193 | −179 | −186 | −331 |
| Rörelseresultat | −8 | 41 | −121 | 160 | 35 | 54 | 45 |
| Ränteintäkter | 3 | 2 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 2 | 0 | 2 | 2 | 2 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | −8 | 42 | −121 | 158 | 33 | 52 | 42 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 33 | 7 | 11 | 10 |
| Årets resultat | −8 | 42 | −121 | 125 | 25 | 41 | 32 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 20 | 27 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 |
| Kortfristiga fordringar | 108 | 160 | 126 | 181 | 126 | 183 | 86 |
| Kassa och bank | 182 | 138 | 163 | 282 | 189 | 136 | 153 |
| Omsättningstillgångar | 290 | 298 | 289 | 463 | 316 | 318 | 239 |
| Summa tillgångar | 310 | 325 | 289 | 463 | 316 | 318 | 248 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 209 | 167 | 288 | 163 | 139 | 97 | 65 |
| Eget kapital | 251 | 259 | 217 | 338 | 214 | 188 | 147 |
| Justerat eget kapital | 251 | 259 | 217 | 338 | 214 | 188 | 147 |
| Kortfristiga skulder | 59 | 66 | 72 | 125 | 102 | 130 | 101 |
| Summa eget kapital och skulder | 310 | 325 | 289 | 463 | 316 | 318 | 248 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 3 637 granskade bolag ligger Perfekt Måleri i Södertälje AB strax under mitten räknat på omsättning, med 686 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -1,2 procent, och soliditeten var hög — 81,0 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 23 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Södertälje.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva måleri, tapetsering, fastighetsskötsel och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Göran Nilsson (f. 1973) Styrelseledamot
- Anders Nilsson (f. 1970) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-11-01 |
|---|---|
| Bransch | Måleriarbeten (SNI 43341) |
| Adress | Torvmossvägen 12, 155 94, Nykvarn Besök: Torvmossvägen 12, Nykvarn |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |