Aktiebolag Stockholm
PERADIL AB
47 sökningar
5,3 mkr
−21,0 %-1,1 %
−0,5 p.e.1,4 %
−54,4 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 322 | 6 739 | 4 540 | 0 | 2 902 | 1 403 | 19 |
| Rörelseresultat | −57 | −36 | −23 | −46 | −370 | −1 766 | −2 844 |
| Årets resultat | −78 | 2 537 | 2 660 | 1 589 | −490 | −1 766 | −2 821 |
| Eget kapital | 72 | 4 403 | 4 596 | 1 936 | 347 | 837 | 2 604 |
| Balansomslutning | 5 021 | 7 883 | 6 661 | 3 911 | 2 240 | 3 200 | 3 012 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 322 | 6 739 | 4 540 | 0 | 2 902 | 1 403 | 19 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 16 | 822 |
| Av- och nedskrivningar | 1 | 0 | 0 | 0 | 997 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 57 | 36 | 23 | 0 | 257 | 683 | 2 010 |
| Övriga rörelseposter, netto | −5 321 | −6 739 | −4 540 | — | −2 018 | −2 470 | −31 |
| Rörelseresultat | −57 | −36 | −23 | −46 | −370 | −1 766 | −2 844 |
| Ränteintäkter | 170 | 174 | 45 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 191 | 193 | 92 | 80 | 79 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −78 | 2 537 | 2 660 | 1 589 | −490 | −1 766 | −2 821 |
| Årets resultat | −78 | 2 537 | 2 660 | 1 589 | −490 | −1 766 | −2 821 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 44 | 45 | 35 | 35 | 430 | 2 772 | 2 710 |
| Varulager | 0 | 1 415 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 4 972 | 6 391 | 6 591 | 3 815 | 1 731 | 52 | 129 |
| Kassa och bank | 5 | 32 | 35 | 61 | 79 | 377 | 173 |
| Omsättningstillgångar | 4 977 | 7 837 | 6 626 | 3 876 | 1 810 | 428 | 302 |
| Summa tillgångar | 5 021 | 7 883 | 6 661 | 3 911 | 2 240 | 3 200 | 3 012 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 100 | 1 816 | 1 886 | 297 | 787 | 2 553 | 0 |
| Eget kapital | 72 | 4 403 | 4 596 | 1 936 | 347 | 837 | 2 604 |
| Justerat eget kapital | 72 | 4 403 | 4 596 | 1 936 | 347 | 837 | 2 604 |
| Kortfristiga skulder | 4 949 | 3 480 | 2 065 | 1 975 | 1 893 | 2 363 | 408 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 021 | 7 883 | 6 661 | 3 911 | 2 240 | 3 200 | 3 012 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 4 875 | 4 875 | 4 875 | 4 725 | 5 375 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 618 granskade bolag ligger PERADIL AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 5,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -1,1 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 1,4 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 21 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Bolaget skall bedriva import, export och försäljning av kosttillskott, konfektyr, godis (candy) samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Linus Holmqvist (f. 1982) Verkställande direktör
- Alexander John Pitt (f. 1974) Ordförande, Styrelseledamot
- Linus Holmqvist (f. 1982) Styrelseledamot
- Mikael Kadri (f. 1973) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | de Faire Medical AB (559247-2285) |
|---|---|
| Koncernmoder | de Faire Medical TopCo AB (559319-3369) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-11-15 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med konfektyrer (SNI 47242) |
| Adress | Klarabergsviadukten 90, 111 64, Stockholm Besök: Klarabergsviadukten 90, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |