starkabolag.se

Aktiebolag Kristianstad

Per Schönbeck AB

95 sökningar

Omsättning 2026

2,4 mkr

−5,9 %
Rörelsemarginal

11,1 %

−2,7 p.e.
Soliditet

50,1 %

−6,5 p.e.
Anställda

2

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2026-042025-042024-042023-042022-04
Omsättning2 4112 5612 4552 4482 415
Rörelseresultat267353281346244
Årets resultat206276209265184
Eget kapital599643567559494
Balansomslutning1 2131 1521 2071 1121 450
Anställda22222
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2026-042025-042024-042023-042022-04
Nettoomsättning2 4112 5612 4552 4482 415
Personalkostnader1 1691 1631 1511 1511 148
Av- och nedskrivningar1016766
Övriga externa kostnader317369345340360
Övriga rörelseposter, netto−648−660−671−605−657
Rörelseresultat267353281346244
Ränteintäkter111——
Räntekostnader101081312
Resultat efter finansiella poster259345273334232
Bokslutsdispositioner24−1000
Skatt5473546948
Årets resultat206276209265184

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2026-042025-042024-042023-042022-04
Anläggningstillgångar3040551218
Varulager229250213215204
Kortfristiga fordringar1231018411173
Kassa och bank8317618557741 155
Omsättningstillgångar1 1831 1121 1521 1001 432
Summa tillgångar1 2131 1521 2071 1121 450
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat293267258194210
Eget kapital599643567559494
Justerat eget kapital608653580564498
Obeskattade reserver11121665
Kortfristiga skulder603497624547951
Summa eget kapital och skulder1 2131 1521 2071 1121 450

Verksamhet

Räkenskapsåret 2026 omsatte Per Schönbeck AB 2,4 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,7 miljoner kronor. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 11,1 procent, och soliditeten var hög — 50,1 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 6 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Kristianstad.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva veterinärverksamhet, akupunktur, affärsförmedling via nätverk samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Per Schönbeck AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Per Schönbeck AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Per Schönbeck AB (556771-5460)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Per Schönbeck AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2008-12-04
Bransch Veterinärverksamhet (SNI 75000)
Adress
Sockenvägen 84, 297 95, Degeberga
Besök: Sockenvägen 84, Degeberga
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad