Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Per Hallengren AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Per Hallengren AB minskade omsättningen med 1 procent senaste året. Medianen bland branschens 165 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 3,3 procent, mot branschmedianens 5,2 procent.
Soliditeten ligger på 51,5 procent — branschens median är 36,3 procent.
Bolaget har 5 anställda; medianbolaget i branschen har 6.
Branschen: Trafikskoleverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 46 | 144 | 68 % | |
| Värdeförändring | +22,0 % | 63 | 142 | 56 % |
| Tillväxt i omsättning | −0,6 % | 104 | 165 | 37 % |
| Rörelsemarginal | 3,3 % | 104 | 165 | 37 % |
| Avkastning på eget kapital | 26,3 % | 64 | 165 | 61 % |
| Soliditet | 51,5 % | 49 | 165 | 70 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 009 tkr | 75 | 165 | 55 % |
| Rörelseresultat per anställd | 33 tkr | 104 | 165 | 37 % |
| Nettoomsättning | 5 045 tkr | 97 | 165 | 41 % |
| Rörelseresultat | 167 tkr | 104 | 165 | 37 % |
| Antal anställda | 5 | 94 | 165 | 43 % |
Kronobergs län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 001 | 1 446 | 31 % | |
| Värdeförändring | +22,0 % | 474 | 1 430 | 67 % |
| Tillväxt i omsättning | −0,6 % | 972 | 1 628 | 40 % |
| Rörelsemarginal | 3,3 % | 982 | 1 629 | 40 % |
| Avkastning på eget kapital | 26,3 % | 408 | 1 629 | 75 % |
| Soliditet | 51,5 % | 667 | 1 623 | 59 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 009 tkr | 1 472 | 1 629 | 10 % |
| Rörelseresultat per anställd | 33 tkr | 1 126 | 1 629 | 31 % |
| Nettoomsättning | 5 045 tkr | 1 474 | 1 629 | 10 % |
| Rörelseresultat | 167 tkr | 1 197 | 1 629 | 27 % |
| Antal anställda | 5 | 1 135 | 1 629 | 30 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 51 817 | 78 286 | 34 % | |
| Värdeförändring | +22,0 % | 28 164 | 77 169 | 64 % |
| Tillväxt i omsättning | −0,6 % | 53 670 | 87 562 | 39 % |
| Rörelsemarginal | 3,3 % | 52 835 | 87 475 | 40 % |
| Avkastning på eget kapital | 26,3 % | 27 706 | 87 581 | 68 % |
| Soliditet | 51,5 % | 36 467 | 87 381 | 58 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 009 tkr | 76 908 | 87 582 | 12 % |
| Rörelseresultat per anställd | 33 tkr | 60 312 | 87 582 | 31 % |
| Nettoomsättning | 5 045 tkr | 79 017 | 87 582 | 10 % |
| Rörelseresultat | 167 tkr | 63 346 | 87 582 | 28 % |
| Antal anställda | 5 | 57 940 | 87 582 | 34 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .