Aktiebolag Hammarö
Per Häger Tandvård & Utbildning AB
187 sökningar
Omsättning 2025
123 tkr
−22,6 %Rörelsemarginal
56,1 %
−12,5 p.e.Soliditet
97,3 %
+2,8 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 123 | 159 | 155 | 77 | 37 | 81 | 119 |
| Rörelseresultat | 69 | 109 | 115 | 48 | 5 | 45 | 68 |
| Årets resultat | 56 | 88 | 92 | 38 | 3 | 35 | 53 |
| Eget kapital | 180 | 273 | 234 | 142 | 104 | 136 | 156 |
| Balansomslutning | 185 | 289 | 246 | 218 | 180 | 192 | 214 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 123 | 159 | 155 | 77 | 37 | 81 | 119 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 55 | 50 | 39 | 30 | 33 | 36 | 51 |
| Övriga rörelseposter, netto | 1 | — | — | 1 | 1 | — | — |
| Rörelseresultat | 69 | 109 | 115 | 48 | 5 | 45 | 68 |
| Ränteintäkter | 3 | 3 | 2 | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 71 | 112 | 117 | 48 | 4 | 45 | 68 |
| Skatt | 15 | 24 | 25 | 10 | 1 | 10 | 15 |
| Årets resultat | 56 | 88 | 92 | 38 | 3 | 35 | 53 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 18 | 19 | 19 | 19 | 19 | 19 | 19 |
| Kortfristiga fordringar | 23 | 61 | 16 | 44 | 34 | 24 | 22 |
| Kassa och bank | 144 | 209 | 211 | 155 | 128 | 150 | 173 |
| Omsättningstillgångar | 166 | 270 | 228 | 200 | 162 | 173 | 195 |
| Summa tillgångar | 185 | 289 | 246 | 218 | 180 | 192 | 214 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 24 | 85 | 42 | 4 | 1 | 1 | 3 |
| Eget kapital | 180 | 273 | 234 | 142 | 104 | 136 | 156 |
| Justerat eget kapital | 180 | 273 | 234 | 142 | 104 | 136 | 156 |
| Kortfristiga skulder | 5 | 16 | 12 | 76 | 76 | 56 | 58 |
| Summa eget kapital och skulder | 185 | 289 | 246 | 218 | 180 | 192 | 214 |
Verksamhet
Mätt mot de 1 422 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Per Häger Tandvård & Utbildning AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 123 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 56,1 procent, och soliditeten var hög — 97,3 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 23 procent. Bolaget hör hemma i Hammarö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva konsult- och utbildningsverksamhet inom tandvård.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Per Häger (f. 1962) Styrelseledamot
- Birgit Häger (f. 1964) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-05-25 |
|---|---|
| Bransch | Övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet (SNI 85690) |
| Adress | Storsvängen 30, 654 68, Karlstad Besök: Storsvängen 30, Karlstad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |