Aktiebolag Norrköping
Per de Flon Consulting AB
62 sökningar
2,1 mkr
+11,3 %39,2 %
+6,8 p.e.61,8 %
+10,8 p.e.1
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 099 | 1 886 | 2 245 | 1 528 | 1 270 | 1 314 | 1 894 | 1 515 |
| Rörelseresultat | 823 | 612 | 971 | 335 | 305 | 364 | 979 | 482 |
| Årets resultat | 623 | 584 | 695 | 208 | 179 | 211 | 577 | 278 |
| Eget kapital | 1 549 | 1 226 | 955 | 479 | 1 683 | 1 504 | 1 293 | 716 |
| Balansomslutning | 2 508 | 2 407 | 2 132 | 1 426 | 2 718 | 2 496 | 2 221 | 1 423 |
| Anställda | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 099 | 1 886 | 2 245 | 1 528 | 1 270 | 1 314 | 1 894 | 1 515 |
| Personalkostnader | 1 055 | 1 112 | 1 037 | 1 008 | 904 | 883 | 693 | 906 |
| Övriga externa kostnader | 221 | 161 | 205 | 103 | 61 | 67 | 127 | 127 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | −32 | −82 | — | — | −95 | — |
| Rörelseresultat | 823 | 612 | 971 | 335 | 305 | 364 | 979 | 482 |
| Ränteintäkter | 3 | 11 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 824 | 623 | 973 | 272 | 305 | 363 | 977 | 480 |
| Bokslutsdispositioner | −33 | 121 | −90 | 10 | −78 | −92 | −240 | −121 |
| Skatt | 168 | 159 | 187 | 74 | 49 | 60 | 160 | 81 |
| Årets resultat | 623 | 584 | 695 | 208 | 179 | 211 | 577 | 278 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 886 | 886 | 887 | 886 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 247 | 415 | 514 | 251 | 258 | 505 | 393 | 294 |
| Kassa och bank | 1 375 | 1 106 | 731 | 289 | 2 460 | 1 991 | 1 828 | 1 129 |
| Omsättningstillgångar | 1 622 | 1 520 | 1 245 | 540 | 2 718 | 2 496 | 2 221 | 1 423 |
| Summa tillgångar | 2 508 | 2 407 | 2 132 | 1 426 | 2 718 | 2 496 | 2 221 | 1 423 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 876 | 592 | 209 | 221 | 1 454 | 1 243 | 666 | 388 |
| Eget kapital | 1 549 | 1 226 | 955 | 479 | 1 683 | 1 504 | 1 293 | 716 |
| Justerat eget kapital | 2 178 | 1 829 | 1 655 | 1 107 | 2 319 | 2 078 | 1 794 | 1 026 |
| Obeskattade reserver | 792 | 760 | 881 | 791 | 801 | 723 | 631 | 391 |
| Kortfristiga skulder | 167 | 421 | 296 | 156 | 234 | 269 | 297 | 316 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 508 | 2 407 | 2 132 | 1 426 | 2 718 | 2 496 | 2 221 | 1 423 |
Verksamhet
Mätt mot de 15 041 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Per de Flon Consulting AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 2,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 39,2 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 61,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 11 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Norrköping.
Konsultation inom IT-, affärs-utveckling, företagsevenemang och entreprenad
Styrelse & ledning
- Per de Flon (f. 1963) Styrelseledamot
- Catarina de Flon (f. 1963) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-10-09 |
|---|---|
| Bransch | Datakonsultverksamhet (SNI 62201) |
| Adress | Klingsbergsgatan 25 C, 603 54, Norrköping Besök: Klingsbergsgatan 25 C, Norrköping |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |