Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar People In The Park Production AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
People In The Park Production AB minskade omsättningen med 32 procent senaste året. Medianen bland branschens 108 jämförbara bolag är -3 procent.
Rörelsemarginalen är −18,2 procent, mot branschmedianens 4,7 procent.
Soliditeten ligger på 6,2 procent — branschens median är 45,3 procent.
Bolaget har 5 anställda; medianbolaget i branschen har 6.
Branschen: Industridesign och modedesign
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −32,4 % | 99 | 108 | 8 % |
| Rörelsemarginal | −18,2 % | 96 | 108 | 11 % |
| Avkastning på eget kapital | −771,0 % | 106 | 108 | 2 % |
| Soliditet | 6,2 % | 103 | 108 | 5 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 130 tkr | 85 | 108 | 21 % |
| Rörelseresultat per anställd | −205 tkr | 91 | 108 | 16 % |
| Nettoomsättning | 5 649 tkr | 89 | 108 | 18 % |
| Rörelseresultat | −1 026 tkr | 88 | 108 | 19 % |
| Antal anställda | 5 | 60 | 108 | 44 % |
Gävleborgs län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −32,4 % | 2 046 | 2 125 | 4 % |
| Rörelsemarginal | −18,2 % | 2 086 | 2 125 | 2 % |
| Avkastning på eget kapital | −771,0 % | 2 120 | 2 125 | 0 % |
| Soliditet | 6,2 % | 2 030 | 2 125 | 4 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 130 tkr | 1 715 | 2 125 | 19 % |
| Rörelseresultat per anställd | −205 tkr | 2 066 | 2 125 | 3 % |
| Nettoomsättning | 5 649 tkr | 1 800 | 2 125 | 15 % |
| Rörelseresultat | −1 026 tkr | 2 006 | 2 125 | 6 % |
| Antal anställda | 5 | 1 375 | 2 125 | 35 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −32,4 % | 84 065 | 87 544 | 4 % |
| Rörelsemarginal | −18,2 % | 84 294 | 87 457 | 4 % |
| Avkastning på eget kapital | −771,0 % | 87 043 | 87 563 | 1 % |
| Soliditet | 6,2 % | 83 903 | 87 519 | 4 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 130 tkr | 72 324 | 87 564 | 17 % |
| Rörelseresultat per anställd | −205 tkr | 82 684 | 87 564 | 6 % |
| Nettoomsättning | 5 649 tkr | 76 016 | 87 564 | 13 % |
| Rörelseresultat | −1 026 tkr | 79 960 | 87 564 | 9 % |
| Antal anställda | 5 | 57 981 | 87 564 | 34 % |