Aktiebolag Östersund 104 sökningar
Pentata AB
Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
Omsättning 2025
95 tkr
−38,7 %Rörelsemarginal
-438,9 %
Soliditet
96,0 %
−0,9 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 95 | 155 | 268 | 123 | 408 | 466 | 481 | 452 |
| Rörelseresultat | −417 | −77 | −2 | −171 | 195 | 237 | 258 | 133 |
| Årets resultat | 135 | 254 | 289 | 517 | 934 | 660 | 204 | 82 |
| Eget kapital | 1 379 | 1 364 | 1 310 | 1 021 | 984 | 655 | 96 | 157 |
| Balansomslutning | 1 436 | 1 407 | 1 726 | 1 740 | 1 662 | 930 | 288 | 255 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 95 | 155 | 268 | 123 | 408 | 466 | 481 | 452 |
| Personalkostnader | 21 | 40 | 59 | 53 | 47 | 35 | 58 | 43 |
| Av- och nedskrivningar | 17 | 17 | 17 | 17 | 4 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 210 | 174 | 193 | 221 | 162 | 193 | 176 | 276 |
| Övriga rörelseposter, netto | −264 | −1 | — | −3 | — | — | 11 | — |
| Rörelseresultat | −417 | −77 | −2 | −171 | 195 | 237 | 258 | 133 |
| Ränteintäkter | 486 | 230 | 246 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 13 | 201 | 16 | 11 | 7 | 4 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 132 | −1 | 228 | 762 | 1 447 | 729 | 261 | 137 |
| Bokslutsdispositioner | 20 | 315 | 129 | −149 | −315 | 96 | 0 | −30 |
| Skatt | 16 | 60 | 68 | 96 | 198 | 165 | 57 | 24 |
| Årets resultat | 135 | 254 | 289 | 517 | 934 | 660 | 204 | 82 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 27 | 52 | 130 | 103 | 239 | 195 | 133 | 207 |
| Kortfristiga fordringar | 104 | 26 | 50 | 43 | 22 | 2 | 20 | 0 |
| Kassa och bank | 139 | 40 | 11 | 37 | 92 | 67 | 136 | 48 |
| Omsättningstillgångar | 1 409 | 1 355 | 1 596 | 1 637 | 1 424 | 736 | 155 | 48 |
| Summa tillgångar | 1 436 | 1 407 | 1 726 | 1 740 | 1 662 | 930 | 288 | 255 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 194 | 1 060 | 971 | 454 | 0 | −55 | −158 | 25 |
| Eget kapital | 1 379 | 1 364 | 1 310 | 1 021 | 984 | 655 | 96 | 157 |
| Justerat eget kapital | 1 379 | 1 380 | 1 576 | 1 389 | 1 234 | 655 | 172 | 233 |
| Obeskattade reserver | 0 | 20 | 335 | 464 | 315 | 0 | 96 | 96 |
| Kortfristiga skulder | 57 | 23 | 81 | 255 | 363 | 275 | 96 | 2 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 436 | 1 407 | 1 726 | 1 740 | 1 662 | 930 | 288 | 255 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 301 granskade bolag ligger Pentata AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 95 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -438,9 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 96,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 39 procent. Bolaget hör hemma i Östersund.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
-Företaget skall bedriva konsultverksamhet inom medicin, uthyrning av läkare och utförande av medicinska tjänster involverande hembesök och idrottsläkaruppdrag där så ges möjlighet.-Företaget skall bedriva verksamhet inom fastigheter innefattande köp, sälj, uthyrning samt förvaltning och all därmed förenlig verksamhet. -Kapitalplacering involverande handel med värdepapper och investering i andra bolag samt därmed förenlig verksamhet. -Företaget skall ha en klart uttalad klimatpolicy.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Thomas Turesson (f. 1981) Styrelseledamot
- Robert Turesson (f. 1976) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-05-31 |
|---|---|
| Adress | Utsiktsvägen 7, 832 96, Frösön Besök: Utsiktsvägen 7, Frösön |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |