Aktiebolag Båstad
Pellpac AB
138 sökningar
Omsättning 2026
3,2 mkr
+101,7 %Rörelsemarginal
28,5 %
Soliditet
96,5 %
−0,0 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 230 | 1 601 | 1 271 | 2 049 | 3 252 |
| Rörelseresultat | 920 | 2 297 | −1 215 | 255 | −125 |
| Årets resultat | 1 685 | 973 | 973 | 876 | 1 160 |
| Eget kapital | 23 902 | 23 090 | 22 989 | 22 889 | 22 761 |
| Balansomslutning | 28 355 | 27 133 | 24 821 | 24 689 | 23 918 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 230 | 1 601 | 1 271 | 2 049 | 3 252 |
| Personalkostnader | 552 | 624 | 641 | 947 | 536 |
| Av- och nedskrivningar | 603 | 413 | 543 | 754 | 911 |
| Övriga externa kostnader | 110 | 79 | 72 | 181 | 81 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 045 | 1 812 | −1 230 | 88 | −1 849 |
| Rörelseresultat | 920 | 2 297 | −1 215 | 255 | −125 |
| Ränteintäkter | 1 667 | 1 164 | 2 582 | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 2 587 | 3 461 | 1 367 | 1 798 | 1 610 |
| Bokslutsdispositioner | −459 | −2 230 | −137 | −690 | −140 |
| Skatt | 442 | 257 | 257 | 231 | 309 |
| Årets resultat | 1 685 | 973 | 973 | 876 | 1 160 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 26 092 | 25 344 | 20 502 | 18 880 | 20 364 |
| Varulager | 446 | 516 | 947 | 1 666 | 1 403 |
| Kortfristiga fordringar | 190 | 336 | 700 | 535 | 406 |
| Kassa och bank | 1 627 | 937 | 2 672 | 3 608 | 1 745 |
| Omsättningstillgångar | 2 263 | 1 789 | 4 318 | 5 809 | 3 554 |
| Summa tillgångar | 28 355 | 27 133 | 24 821 | 24 689 | 23 918 |
| Aktiekapital | 2 025 | 2 025 | 2 025 | 2 025 | 2 025 |
| Balanserat resultat | 19 787 | 19 687 | 19 586 | 19 583 | 19 171 |
| Eget kapital | 23 902 | 23 090 | 22 989 | 22 889 | 22 761 |
| Justerat eget kapital | 27 361 | 26 184 | 24 313 | 24 104 | 23 428 |
| Obeskattade reserver | 4 356 | 3 897 | 1 667 | 1 530 | 840 |
| Kortfristiga skulder | 97 | 146 | 165 | 270 | 317 |
| Summa eget kapital och skulder | 28 355 | 27 133 | 24 821 | 24 689 | 23 918 |
Verksamhet
Pellpac AB omsatte 3,2 miljoner kronor räkenskapsåret 2026, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 307 tusen kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 28,5 procent, och soliditeten var hög — 96,5 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 102 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Båstad.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet är tävlings- och uppfödningsverksamhet av travhästar samt förvaltning av fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Torsten Pellvik (f. 1941) Styrelseledamot
- Gerd Pellvik (f. 1946) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1960-12-27 |
|---|---|
| Bransch | Tävling med hästar (SNI 93191) |
| Adress | Jägmästaregatan 8, 269 77, Torekov Besök: Jägmästaregatan 8, Torekov |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0431-364166 |