Aktiebolag Göteborg
Pelles snickeri och bygghantverk AB
12 sökningar
2,6 mkr
+53,2 %0,5 %
+1,7 p.e.43,4 %
−0,6 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 608 | 1 702 | 2 003 |
| Rörelseresultat | 14 | −19 | 185 |
| Årets resultat | 10 | −2 | 99 |
| Eget kapital | 132 | 122 | 124 |
| Balansomslutning | 304 | 277 | 404 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 608 | 1 702 | 2 003 |
| Personalkostnader | 715 | 551 | 504 |
| Av- och nedskrivningar | 22 | 22 | 21 |
| Övriga externa kostnader | 243 | 211 | 195 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 614 | −937 | −1 098 |
| Rörelseresultat | 14 | −19 | 185 |
| Räntekostnader | 2 | 2 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 13 | −21 | 183 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 20 | −57 |
| Skatt | 3 | 0 | 27 |
| Årets resultat | 10 | −2 | 99 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 46 | 68 | 91 |
| Kortfristiga fordringar | 40 | 207 | 264 |
| Kassa och bank | 218 | 2 | 49 |
| Omsättningstillgångar | 258 | 209 | 313 |
| Summa tillgångar | 304 | 277 | 404 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 97 | 99 | 0 |
| Eget kapital | 132 | 122 | 124 |
| Justerat eget kapital | 162 | 152 | 169 |
| Obeskattade reserver | 38 | 38 | 57 |
| Kortfristiga skulder | 134 | 117 | 223 |
| Summa eget kapital och skulder | 304 | 277 | 404 |
| Ställda säkerheter | 100 | 100 | 100 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 10 181 granskade bolag ligger Pelles snickeri och bygghantverk AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 2,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 0,5 procent, och soliditeten var god — 43,4 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 53 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Göteborg.
Bolaget skall vara snickeri- och byggarbeten med inriktning på renovering och restaurering av gamla hus.
Styrelse & ledning
- Pär Odén (f. 1984) Styrelseledamot
- Tomas Andersson Odén (f. 1952) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-12-14 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Fotögatan 6, 414 74, Göteborg Besök: Fotögatan 6, Göteborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |