Aktiebolag Sala
Pelas Hem AB
Övriga öppna sociala insatser för vuxna
123 sökningar
14,9 mkr
+1,3 %11,7 %
+13,6 p.e.36,2 %
+7,4 p.e.20
+300,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 14 914 | 14 728 | 17 801 | 20 784 | 15 375 | 9 523 | 8 091 |
| Rörelseresultat | 1 741 | −290 | 2 531 | 6 232 | 4 165 | 2 080 | 793 |
| Årets resultat | 1 038 | −546 | 5 312 | 3 804 | 2 449 | 1 208 | 463 |
| Eget kapital | 2 760 | 1 722 | 11 460 | 6 148 | 3 343 | 1 894 | 1 687 |
| Balansomslutning | 7 630 | 5 978 | 16 375 | 14 884 | 7 791 | 4 827 | 3 507 |
| Anställda | 20 | 5 | 7 | 7 | 6 | 5 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 | 2020-09 | 2019-09 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 14 914 | 14 728 | 17 801 | 20 784 | 15 375 | 9 523 | 8 091 |
| Personalkostnader | 9 726 | 10 790 | 12 175 | 12 349 | 9 121 | 5 585 | 4 240 |
| Av- och nedskrivningar | 149 | 149 | 203 | 147 | 259 | 259 | 194 |
| Övriga externa kostnader | 2 496 | 3 043 | 2 006 | 1 453 | 1 051 | 864 | 2 339 |
| Övriga rörelseposter, netto | −802 | −1 036 | −886 | −603 | −779 | −735 | −525 |
| Rörelseresultat | 1 741 | −290 | 2 531 | 6 232 | 4 165 | 2 080 | 793 |
| Ränteintäkter | 6 | 20 | 327 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 135 | 180 | 149 | 30 | 45 | 40 | 28 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 612 | −451 | 2 709 | 6 297 | 4 120 | 2 039 | 765 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 3 920 | −1 500 | −1 000 | −500 | −170 |
| Skatt | 574 | 96 | 1 317 | 993 | 671 | 332 | 132 |
| Årets resultat | 1 038 | −546 | 5 312 | 3 804 | 2 449 | 1 208 | 463 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 | 2020-09 | 2019-09 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 997 | 4 148 | 8 847 | 9 050 | 4 178 | 1 947 | 842 |
| Kortfristiga fordringar | 2 106 | 1 406 | 5 826 | 2 857 | 1 849 | 1 303 | 849 |
| Kassa och bank | 1 527 | 424 | 1 702 | 2 977 | 1 764 | 1 578 | 1 817 |
| Omsättningstillgångar | 3 633 | 1 830 | 7 528 | 5 834 | 3 613 | 2 881 | 2 665 |
| Summa tillgångar | 7 630 | 5 978 | 16 375 | 14 884 | 7 791 | 4 827 | 3 507 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 672 | 2 218 | 6 098 | 2 294 | 844 | 636 | 1 174 |
| Eget kapital | 2 760 | 1 722 | 11 460 | 6 148 | 3 343 | 1 894 | 1 687 |
| Justerat eget kapital | 2 760 | 1 722 | 11 460 | 9 260 | 5 264 | 3 021 | 2 417 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 3 920 | 2 420 | 1 420 | 920 |
| Långfristiga skulder | 2 078 | 2 083 | 2 320 | 2 514 | 718 | 851 | 517 |
| Kortfristiga skulder | 2 792 | 2 173 | 2 595 | 2 302 | 1 310 | 662 | 383 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 630 | 5 978 | 16 375 | 14 884 | 7 791 | 4 827 | 3 507 |
| Ställda säkerheter | 5 084 | 5 181 | 5 302 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 348 granskade bolag ligger Pelas Hem AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 14,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 11,7 procent — en god nivå — medan soliditeten på 36,2 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 1 procent. Bolaget sysselsatte 20 personer och har sitt säte i Sala.
Bolaget skall bedriva utbildning, öppen- och mellanvård för barn och vuxna med hedersrelaterad våld i nära relation, familjehandledning och kontaktpersoner, samhällsinformation och utveckling av behandlingsmetoder och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Pervin Kurt (f. 1987) Styrelseledamot
- Gülbahar Öztürk (f. 1989) Styrelsesuppleant
- Linda El-Zein (f. 1992) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-09-16 |
|---|---|
| Adress | Kyrkogatan 7, 744 31, Heby Besök: Kyrkogatan 7, Heby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |