Aktiebolag Hagfors
Pelab i Hagfors Aktiebolag
165 sökningar
Omsättning 2025
4 mkr
+8,2 %Rörelsemarginal
22,2 %
−1,9 p.e.Soliditet
90,5 %
+5,1 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 987 | 3 684 | 2 874 | 3 508 | 3 485 | 3 239 | 3 804 | 3 720 |
| Rörelseresultat | 885 | 889 | 451 | 724 | 654 | 661 | 858 | 703 |
| Årets resultat | 742 | 632 | 256 | 585 | 485 | 490 | 673 | 536 |
| Eget kapital | 5 824 | 5 082 | 4 451 | 4 194 | 3 609 | 3 124 | 2 634 | 1 961 |
| Balansomslutning | 6 436 | 5 949 | 5 359 | 4 805 | 4 293 | 3 671 | 3 272 | 2 459 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 987 | 3 684 | 2 874 | 3 508 | 3 485 | 3 239 | 3 804 | 3 720 |
| Personalkostnader | 1 106 | 1 079 | 1 056 | 1 059 | 1 078 | 1 028 | 1 109 | 1 019 |
| Av- och nedskrivningar | 108 | 108 | 86 | 80 | 62 | 24 | 24 | 20 |
| Övriga externa kostnader | 531 | 383 | 356 | 393 | 343 | 366 | 423 | 506 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 357 | −1 225 | −925 | −1 252 | −1 348 | −1 160 | −1 390 | −1 472 |
| Rörelseresultat | 885 | 889 | 451 | 724 | 654 | 661 | 858 | 703 |
| Ränteintäkter | 1 | 3 | 2 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 19 | 9 | 5 | 5 | 34 | 0 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 884 | 873 | 443 | 719 | 649 | 628 | 857 | 699 |
| Bokslutsdispositioner | 55 | −75 | −117 | 7 | −38 | 4 | −1 | −12 |
| Skatt | 197 | 166 | 70 | 141 | 126 | 142 | 183 | 151 |
| Årets resultat | 742 | 632 | 256 | 585 | 485 | 490 | 673 | 536 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 774 | 882 | 1 119 | 705 | 785 | 568 | 591 | 615 |
| Varulager | 227 | 231 | 232 | 256 | 226 | 221 | 225 | 299 |
| Kortfristiga fordringar | 553 | 747 | 735 | 432 | 715 | 323 | 426 | 278 |
| Kassa och bank | 1 154 | 971 | 405 | 834 | 289 | 585 | 518 | 639 |
| Omsättningstillgångar | 5 661 | 5 067 | 4 240 | 4 100 | 3 508 | 3 104 | 2 680 | 1 844 |
| Summa tillgångar | 6 436 | 5 949 | 5 359 | 4 805 | 4 293 | 3 671 | 3 272 | 2 459 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 4 962 | 4 330 | 4 075 | 3 489 | 3 004 | 2 514 | 1 841 | 1 305 |
| Eget kapital | 5 824 | 5 082 | 4 451 | 4 194 | 3 609 | 3 124 | 2 634 | 1 961 |
| Justerat eget kapital | 5 965 | 5 265 | 4 575 | 4 225 | 3 646 | 3 130 | 2 644 | 1 971 |
| Obeskattade reserver | 177 | 231 | 156 | 39 | 47 | 8 | 13 | 12 |
| Långfristiga skulder | 230 | 414 | 478 | 458 | 486 | 360 | 360 | 360 |
| Kortfristiga skulder | 205 | 222 | 274 | 114 | 151 | 179 | 265 | 126 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 436 | 5 949 | 5 359 | 4 805 | 4 293 | 3 671 | 3 272 | 2 459 |
| Ställda säkerheter | 650 | 1 032 | 1 131 | 835 | 891 | 650 | 650 | 650 |
Verksamhet
Mätt mot de 2 475 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Pelab i Hagfors Aktiebolag i den övre halvan sett till omsättning, med 4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 22,2 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 90,5 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 8 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Hagfors.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva entreprenad och butiksförsäljning av golvmaterial samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Peter Jansson (f. 1973) Styrelseledamot
- Lina Jansson (f. 1983) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Tobias Florell (f. 1984) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1985-11-26 |
|---|---|
| Bransch | Golv- och väggbeläggningsarbeten (SNI 43330) |
| Adress | Parkvägen 9, 683 34, Hagfors Besök: Parkvägen 9, Hagfors |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0563-13048 |