Aktiebolag Malmö
Pear Programming AB
17 sökningar
Hitta fler företag som Pear Programming AB – inom dataprogrammering i Malmö →
2 mkr
−1,1 %40,3 %
−3,2 p.e.98,6 %
+0,5 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026-08 | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 970 | 1 992 | 2 266 | 2 276 |
| Rörelseresultat | 793 | 866 | 1 181 | 1 032 |
| Årets resultat | 629 | 688 | 937 | 819 |
| Eget kapital | 1 838 | 1 577 | 1 249 | 844 |
| Balansomslutning | 1 864 | 1 607 | 1 313 | 954 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-08 | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 970 | 1 992 | 2 266 | 2 276 |
| Personalkostnader | 1 036 | 1 040 | 992 | 1 084 |
| Övriga externa kostnader | 141 | 86 | 93 | 160 |
| Rörelseresultat | 793 | 866 | 1 181 | 1 032 |
| Ränteintäkter | 0 | 2 | 0 | — |
| Resultat efter finansiella poster | 794 | 867 | 1 181 | 1 032 |
| Skatt | 164 | 179 | 244 | 214 |
| Årets resultat | 629 | 688 | 937 | 819 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-08 | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 135 | 985 | 985 | 325 |
| Kortfristiga fordringar | 239 | 230 | 140 | 98 |
| Kassa och bank | 490 | 392 | 188 | 531 |
| Omsättningstillgångar | 729 | 622 | 328 | 629 |
| Summa tillgångar | 1 864 | 1 607 | 1 313 | 954 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 1 184 | 864 | 287 | 0 |
| Eget kapital | 1 838 | 1 577 | 1 249 | 844 |
| Justerat eget kapital | 1 838 | 1 577 | 1 249 | 844 |
| Kortfristiga skulder | 26 | 30 | 64 | 110 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 864 | 1 607 | 1 313 | 954 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Pear Programming AB omsatte 2 miljoner kronor räkenskapsåret 2026, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 553 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 40,3 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 98,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 1 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Malmö.
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom teknik- och systemutveckling,programmering, affärsutveckling, rådgivning, upplåta och överlåta program- och hårdvara samt idka därmed förenlig verksamhet
Styrelse & ledning
- Andreas Coroiu (f. 1992) Styrelseledamot
- Jessica Mattisson (f. 1991) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-05-13 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Gullbergagatan 36, 212 30, Malmö Besök: Gullbergagatan 36, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |