starkabolag.se

Aktiebolag Vårgårda

PB Alltjänst AB

71 sökningar

Omsättning 2025

422 tkr

−55,7 %
Rörelsemarginal

-12,3 %

−15,1 p.e.
Soliditet

97,7 %

+8,8 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Omsättning4229529068481 225
Rörelseresultat−522622273−277
Årets resultat14441350−32
Eget kapital906905861820671
Balansomslutning9571 0951 1011 1301 112
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Nettoomsättning4229529068481 225
Personalkostnader256615614611743
Av- och nedskrivningar32242106246
Övriga externa kostnader137148125194216
Övriga rörelseposter, netto−78−141−103336−297
Rörelseresultat−522622273−277
Ränteintäkter421——
Räntekostnader00001
Resultat efter finansiella poster−482723273−277
Bokslutsdispositioner503030160245
Skatt11312840
Årets resultat14441350−32

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Anläggningstillgångar1786121071486
Kortfristiga fordringar570859733617168
Kassa och bank209175158442458
Omsättningstillgångar7791 0348901 059626
Summa tillgångar9571 0951 1011 1301 112
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat855811770420653
Eget kapital906905861820671
Justerat eget kapital935972952935913
Obeskattade reserver3685115145305
Kortfristiga skulder15105125165136
Summa eget kapital och skulder9571 0951 1011 1301 112

Verksamhet

PB Alltjänst AB omsatte 422 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 2,6 miljoner kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -12,3 procent, och soliditeten var hög — 97,7 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 56 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Vårgårda.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva uthyrning av personal inom markentreprenad och bygg, transport och hantering av material huvudsakligen grus- och jord, äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är PB Alltjänst AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av PB Alltjänst AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller PB Alltjänst AB (556725-0294)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2007-03-01
Bransch Allmännyttiga anläggningsarbeten för värme, vatten och avlopp (SNI 42210)
Adress
Hägrunga, Bergsgården 1, 447 91, Vårgårda
Besök: Hägrunga Bergsgården 1, Vårgårda
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad
Telefon0322-623416