Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Payback AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Payback AB ökade omsättningen med 3 procent senaste året. Medianen bland branschens 344 jämförbara bolag är -0 procent.
Rörelsemarginalen är 14,7 procent, mot branschmedianens 2,6 procent.
Soliditeten ligger på 79,9 procent — branschens median är 44,4 procent.
Bolaget har 11 anställda; medianbolaget i branschen har 6.
Branschen: Detaljhandel med drivmedel
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 4 | 310 | 99 % | |
| Värdeförändring | +33,0 % | 102 | 308 | 67 % |
| Tillväxt i omsättning | +3,5 % | 103 | 344 | 70 % |
| Rörelsemarginal | 14,7 % | 10 | 343 | 97 % |
| Avkastning på eget kapital | 20,3 % | 145 | 344 | 58 % |
| Soliditet | 79,9 % | 12 | 344 | 97 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 003 tkr | 85 | 344 | 75 % |
| Rörelseresultat per anställd | 588 tkr | 13 | 344 | 96 % |
| Nettoomsättning | 44 037 tkr | 37 | 344 | 89 % |
| Rörelseresultat | 6 465 tkr | 9 | 344 | 97 % |
| Antal anställda | 11 | 22 | 344 | 94 % |
Västerbottens län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 204 | 1 891 | 89 % | |
| Värdeförändring | +33,0 % | 563 | 1 869 | 70 % |
| Tillväxt i omsättning | +3,5 % | 1 018 | 2 055 | 50 % |
| Rörelsemarginal | 14,7 % | 371 | 2 051 | 82 % |
| Avkastning på eget kapital | 20,3 % | 770 | 2 055 | 63 % |
| Soliditet | 79,9 % | 154 | 2 052 | 92 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 003 tkr | 269 | 2 055 | 87 % |
| Rörelseresultat per anställd | 588 tkr | 175 | 2 055 | 91 % |
| Nettoomsättning | 44 037 tkr | 429 | 2 055 | 79 % |
| Rörelseresultat | 6 465 tkr | 215 | 2 055 | 90 % |
| Antal anställda | 11 | 713 | 2 055 | 65 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 10 033 | 78 296 | 87 % | |
| Värdeförändring | +33,0 % | 21 769 | 77 179 | 72 % |
| Tillväxt i omsättning | +3,5 % | 42 804 | 87 570 | 51 % |
| Rörelsemarginal | 14,7 % | 15 692 | 87 488 | 82 % |
| Avkastning på eget kapital | 20,3 % | 34 447 | 87 590 | 61 % |
| Soliditet | 79,9 % | 6 776 | 87 388 | 92 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 003 tkr | 15 582 | 87 591 | 82 % |
| Rörelseresultat per anställd | 588 tkr | 8 719 | 87 591 | 90 % |
| Nettoomsättning | 44 037 tkr | 21 692 | 87 591 | 75 % |
| Rörelseresultat | 6 465 tkr | 11 294 | 87 591 | 87 % |
| Antal anställda | 11 | 31 602 | 87 591 | 64 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .