Aktiebolag Falkenberg
PAWI Converting AB
72 sökningar
Omsättning 2025
1,4 mkr
−6,7 %Rörelsemarginal
42,7 %
−8,2 p.e.Soliditet
73,2 %
+12,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 389 | 1 488 | 1 221 | 1 289 | 2 403 | 1 595 | 1 799 | 1 974 |
| Rörelseresultat | 593 | 757 | 549 | 603 | 406 | 87 | −154 | −168 |
| Årets resultat | 468 | 597 | 436 | 476 | 321 | 35 | −156 | −102 |
| Eget kapital | 585 | 718 | 571 | 835 | 359 | 38 | 2 | 79 |
| Balansomslutning | 799 | 1 172 | 951 | 1 272 | 479 | 519 | 439 | 599 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 389 | 1 488 | 1 221 | 1 289 | 2 403 | 1 595 | 1 799 | 1 974 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 776 | 609 | 975 | 1 122 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 23 | 9 | 17 | 33 |
| Övriga externa kostnader | 796 | 721 | 662 | 657 | 1 091 | 822 | 784 | 751 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −10 | −10 | −29 | −107 | −68 | −177 | −236 |
| Rörelseresultat | 593 | 757 | 549 | 603 | 406 | 87 | −154 | −168 |
| Räntekostnader | 3 | 4 | 0 | 2 | 57 | 52 | 2 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | 590 | 753 | 549 | 601 | 350 | 35 | −156 | −172 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 70 |
| Skatt | 122 | 156 | 113 | 125 | 29 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 468 | 597 | 436 | 476 | 321 | 35 | −156 | −102 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 550 | 150 | 600 | 800 | 0 | 160 | 22 | 215 |
| Varulager | 0 | 0 | 10 | 20 | 49 | 89 | 89 | 36 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 171 | 328 | 348 |
| Kassa och bank | 249 | 1 022 | 341 | 452 | 416 | 99 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 249 | 1 022 | 351 | 472 | 479 | 359 | 418 | 384 |
| Summa tillgångar | 799 | 1 172 | 951 | 1 272 | 479 | 519 | 439 | 599 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 67 | 71 | 85 | 309 | −12 | −47 | 28 | 131 |
| Eget kapital | 585 | 718 | 571 | 835 | 359 | 38 | 2 | 79 |
| Justerat eget kapital | 585 | 718 | 571 | 835 | 359 | 38 | 2 | 79 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 82 | 0 | 63 |
| Kortfristiga skulder | 214 | 454 | 380 | 437 | 120 | 399 | 437 | 457 |
| Summa eget kapital och skulder | 799 | 1 172 | 951 | 1 272 | 479 | 519 | 439 | 599 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 80 | 80 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 71 granskade bolag ligger PAWI Converting AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 1,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 42,7 procent, och soliditeten var hög — 73,2 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 7 procent. Bolaget hör hemma i Falkenberg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva konverteringsverksamhet (innebärande bl a byte av förpackning på vissa material) samt därmed förenlig verkamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Ingemar Esbjörnsson (f. 1965) Ordförande, Styrelseledamot
- Peter Sevholt (f. 1961) Styrelseledamot
- Klas Svensson (f. 1941) Styrelseledamot
- Fredrik Swenson (f. 1971) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Jan Ove Stefan Bengtsson (f. 1964) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Falkenbergs Shipping Aktiebolag (556494-6233) |
|---|---|
| Koncernmoder | Falkenbergs Shipping Aktiebolag (556494-6233) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-07-28 |
|---|---|
| Bransch | Förpackningsverksamhet (SNI 82920) |
| Adress | Box 144, 311 22, Falkenberg Besök: Box 144, Falkenberg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |