Aktiebolag Bollnäs
Patrik Larsson Development AB
79 sökningar
Omsättning 2025
670 tkr
+16,5 %Rörelsemarginal
30,3 %
+4,0 p.e.Soliditet
31,4 %
+8,1 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 670 | 575 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 420 |
| Rörelseresultat | 203 | 151 | −31 | −31 | −29 | −33 | −23 | 141 |
| Årets resultat | 201 | 2 | 4 | 199 | 415 | −7 | 224 | 49 |
| Eget kapital | 577 | 426 | 524 | 820 | 721 | 506 | 613 | 389 |
| Balansomslutning | 1 835 | 1 826 | 1 847 | 2 352 | 2 372 | 1 782 | 1 955 | 1 781 |
| Anställda | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 670 | 575 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 420 |
| Personalkostnader | 373 | 343 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 189 |
| Övriga externa kostnader | 94 | 80 | 31 | 31 | 29 | 33 | 18 | 90 |
| Rörelseresultat | 203 | 151 | −31 | −31 | −29 | −33 | −23 | 141 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 36 | 46 | 49 | 38 | 45 | 42 | 52 | 54 |
| Resultat efter finansiella poster | 167 | 106 | −79 | 31 | 26 | −75 | −76 | 86 |
| Bokslutsdispositioner | 90 | 0 | 87 | −5 | −130 | 68 | −90 | −22 |
| Koncernbidrag | 0 | −100 | 0 | 200 | 600 | 0 | 450 | 0 |
| Skatt | 56 | 4 | 4 | 27 | 81 | 0 | 61 | 15 |
| Årets resultat | 201 | 2 | 4 | 199 | 415 | −7 | 224 | 49 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 800 | 1 800 | 1 800 | 1 800 | 1 775 | 1 775 | 1 775 | 1 775 |
| Kortfristiga fordringar | 26 | 18 | 2 | 23 | 2 | 1 | 177 | 0 |
| Kassa och bank | 9 | 8 | 45 | 529 | 595 | 7 | 3 | 7 |
| Omsättningstillgångar | 36 | 26 | 47 | 552 | 597 | 8 | 180 | 7 |
| Summa tillgångar | 1 835 | 1 826 | 1 847 | 2 352 | 2 372 | 1 782 | 1 955 | 1 781 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 326 | 374 | 470 | 571 | 256 | 463 | 339 | 290 |
| Eget kapital | 577 | 426 | 524 | 820 | 721 | 506 | 613 | 389 |
| Justerat eget kapital | 712 | 632 | 730 | 1 096 | 993 | 674 | 835 | 540 |
| Obeskattade reserver | 170 | 260 | 260 | 347 | 342 | 212 | 280 | 190 |
| Långfristiga skulder | 500 | 390 | 500 | 600 | 700 | 800 | 900 | 1 154 |
| Kortfristiga skulder | 588 | 750 | 563 | 585 | 609 | 264 | 162 | 48 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 835 | 1 826 | 1 847 | 2 352 | 2 372 | 1 782 | 1 955 | 1 781 |
| Ställda säkerheter | 500 | 1 475 | 2 275 | 2 275 | 2 275 | 2 275 | 2 275 | 2 275 |
| Ansvarsförbindelser | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | 0 | 400 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 60 338 granskade bolag ligger Patrik Larsson Development AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 670 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 30,3 procent, och soliditeten var god — 31,4 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 17 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Bollnäs.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom företagsutveckling, organisationsutveckling, affärsutveckling och ledarskap samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Patrik Larsson (f. 1972) Verkställande direktör
Styrelse
- Patrik Larsson (f. 1972) Styrelseledamot
- Linda Magdalena Larsson (f. 1974) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Peter Sjöberg (f. 1965) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | Patrik Larsson Development AB (556928-6742) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-04-12 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Böle 1972, 821 91, Bollnäs Besök: Böle 1972, Bollnäs |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |