Aktiebolag Huddinge
Patagonicus Productions AB
52 sökningar
Omsättning 2025
696 tkr
+17,4 %Rörelsemarginal
3,7 %
+1,2 p.e.Soliditet
40,2 %
−0,3 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 696 | 593 | 553 | 539 | 269 | 186 | 807 | 544 |
| Rörelseresultat | 26 | 15 | −9 | 31 | 69 | −7 | −8 | 45 |
| Årets resultat | 16 | 12 | 0 | 19 | 47 | −7 | −8 | 38 |
| Eget kapital | 149 | 133 | 122 | 122 | 103 | 56 | 63 | 71 |
| Balansomslutning | 371 | 329 | 308 | 310 | 291 | 91 | 176 | 93 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 696 | 593 | 553 | 539 | 269 | 186 | 807 | 544 |
| Personalkostnader | 384 | 401 | 356 | 277 | 138 | 75 | 441 | 178 |
| Av- och nedskrivningar | 37 | 23 | 23 | 24 | 18 | 16 | 16 | 6 |
| Övriga externa kostnader | 249 | 155 | 178 | 169 | 104 | 84 | 333 | 198 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | −5 | −38 | 60 | −18 | −25 | −117 |
| Rörelseresultat | 26 | 15 | −9 | 31 | 69 | −7 | −8 | 45 |
| Resultat efter finansiella poster | 26 | 15 | −8 | 31 | 69 | −7 | −8 | 45 |
| Bokslutsdispositioner | −6 | 0 | 9 | −7 | −14 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 4 | 3 | 0 | 5 | 9 | 0 | 0 | 6 |
| Årets resultat | 16 | 12 | 0 | 19 | 47 | −7 | −8 | 38 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 102 | 31 | 54 | 77 | 68 | 26 | 42 | 58 |
| Kortfristiga fordringar | 96 | 62 | 92 | 52 | 22 | 22 | 6 | 8 |
| Kassa och bank | 173 | 236 | 162 | 181 | 201 | 43 | 128 | 27 |
| Omsättningstillgångar | 269 | 298 | 254 | 232 | 223 | 65 | 134 | 35 |
| Summa tillgångar | 371 | 329 | 308 | 310 | 291 | 91 | 176 | 93 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 83 | 71 | 72 | 53 | 6 | 13 | 21 | −17 |
| Eget kapital | 149 | 133 | 122 | 122 | 103 | 56 | 63 | 71 |
| Justerat eget kapital | 164 | 143 | 132 | 139 | 114 | 56 | 63 | 71 |
| Obeskattade reserver | 19 | 13 | 12 | 21 | 14 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 203 | 183 | 174 | 167 | 174 | 35 | 113 | 22 |
| Summa eget kapital och skulder | 371 | 329 | 308 | 310 | 291 | 91 | 176 | 93 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 149 granskade bolag ligger Patagonicus Productions AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 696 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 3,7 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 40,2 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 17 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Huddinge.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Musikstudio. Musikproduktion. Produktionsreplokalsuthyrning. Livemusikevent. Uthyrning av teknik för livemusikevent. Utgivning och försäljning av inspelade musikaliska verk.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- David Sales (f. 1987) Verkställande direktör
Styrelse
- David Sales (f. 1987) Styrelseledamot
- Malin Myllykoski (f. 1991) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-12-19 |
|---|---|
| Bransch | Ljudinspelning och musikutgivning (SNI 59200) |
| Adress | Månstorpsvägen 28, 1204, 146 45, Tullinge Besök: Månstorpsvägen 28 1204, Tullinge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |