Aktiebolag Nacka
Party Productions Stockholm AB
102 sökningar
Omsättning 2025
955 tkr
+2,2 %Rörelsemarginal
-13,2 %
−8,2 p.e.Soliditet
14,0 %
−29,4 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 955 | 934 | 1 234 | 949 | 1 056 | 751 | 1 178 | 1 109 |
| Rörelseresultat | −126 | −47 | 43 | 26 | 33 | −58 | −9 | −214 |
| Årets resultat | −132 | −50 | 37 | 22 | 32 | −60 | −11 | −217 |
| Eget kapital | 78 | 210 | 260 | 223 | 201 | 169 | 129 | 141 |
| Balansomslutning | 557 | 484 | 531 | 482 | 600 | 652 | 714 | 662 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 955 | 934 | 1 234 | 949 | 1 056 | 751 | 1 178 | 1 109 |
| Personalkostnader | 179 | 178 | 147 | 6 | 29 | 8 | 9 | 24 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 | 12 | 18 |
| Övriga externa kostnader | 767 | 609 | 697 | 607 | 596 | 622 | 801 | 832 |
| Övriga rörelseposter, netto | −135 | −194 | −347 | −310 | −398 | −160 | −365 | −449 |
| Rörelseresultat | −126 | −47 | 43 | 26 | 33 | −58 | −9 | −214 |
| Räntekostnader | 6 | 3 | 5 | 5 | 0 | 2 | 2 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −132 | −50 | 37 | 22 | 32 | −60 | −11 | −216 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Årets resultat | −132 | −50 | 37 | 22 | 32 | −60 | −11 | −217 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 56 | 75 | 86 |
| Varulager | 395 | 370 | 348 | 372 | 378 | 438 | 458 | 493 |
| Kortfristiga fordringar | 148 | 113 | 164 | 110 | 119 | 137 | 165 | 81 |
| Kassa och bank | 14 | 1 | 19 | 0 | 103 | 22 | 17 | 1 |
| Omsättningstillgångar | 557 | 484 | 531 | 482 | 600 | 597 | 640 | 575 |
| Summa tillgångar | 557 | 484 | 531 | 482 | 600 | 652 | 714 | 662 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 160 | 210 | 173 | 151 | 119 | 79 | 90 | 58 |
| Eget kapital | 78 | 210 | 260 | 223 | 201 | 169 | 129 | 141 |
| Justerat eget kapital | 78 | 210 | 260 | 223 | 201 | 169 | 129 | 141 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 9 | 156 | 289 | 399 | 390 |
| Kortfristiga skulder | 479 | 274 | 271 | 250 | 243 | 194 | 186 | 131 |
| Summa eget kapital och skulder | 557 | 484 | 531 | 482 | 600 | 652 | 714 | 662 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 5 354 granskade bolag ligger Party Productions Stockholm AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 955 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -13,2 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 14,0 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 2 procent. Bolaget hör hemma i Nacka.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska arrangera och dekorera samt sälja tillbehör och produkter till bröllop och fester samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Lotta Norin (f. 1968) Styrelseledamot
- Victoria Alkin (f. 1992) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-12-20 |
|---|---|
| Bransch | All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik (SNI 74990) |
| Adress | Svarvarvägen 1, 132 38, Saltsjö-Boo Besök: Svarvarvägen 1, Saltsjö-Boo |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |