Aktiebolag Göteborg
Partihallarnas Konfektyrer AB
121 sökningar
Omsättning 2025
999 tkr
Rörelsemarginal
53,0 %
Soliditet
93,6 %
+3,4 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 999 | 0 | 352 | 937 | 15 532 | 49 663 | 46 504 | 44 281 |
| Rörelseresultat | 529 | 156 | −331 | −1 197 | −2 600 | 3 223 | 611 | 1 284 |
| Årets resultat | 556 | 154 | −334 | −1 057 | −36 | 1 931 | 519 | 874 |
| Eget kapital | 4 024 | 3 469 | 3 314 | 3 649 | 4 705 | 4 741 | 4 011 | 3 491 |
| Balansomslutning | 4 300 | 3 846 | 3 714 | 4 217 | 6 262 | 11 617 | 9 228 | 8 798 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 5 | 5 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 999 | 0 | 352 | 937 | 15 532 | 49 663 | 46 504 | 44 281 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 403 | 1 625 | 1 682 | 2 785 | 2 222 | 2 470 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 86 | 86 | 86 | 82 | 92 | 122 |
| Övriga externa kostnader | 471 | 113 | 212 | 691 | 924 | 1 747 | 2 284 | 1 839 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | 18 | 268 | −15 440 | −41 826 | −41 295 | −38 566 |
| Rörelseresultat | 529 | 156 | −331 | −1 197 | −2 600 | 3 223 | 611 | 1 284 |
| Ränteintäkter | 27 | 0 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 2 | 3 | 22 | 11 | 19 | 9 | 10 |
| Resultat efter finansiella poster | 556 | 154 | −334 | −1 057 | −2 354 | 3 204 | 601 | 1 274 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 318 | −745 | 66 | −150 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 528 | 149 | 250 |
| Årets resultat | 556 | 154 | −334 | −1 057 | −36 | 1 931 | 519 | 874 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 950 | 2 850 | 2 191 | 2 277 | 3 636 | 3 223 | 212 | 335 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 613 | 2 835 | 2 675 |
| Kortfristiga fordringar | 1 070 | 547 | 1 469 | 1 930 | 2 288 | 4 689 | 5 110 | 4 175 |
| Kassa och bank | 280 | 449 | 54 | 10 | 338 | 1 092 | 1 070 | 1 614 |
| Omsättningstillgångar | 1 351 | 996 | 1 523 | 1 940 | 2 626 | 8 395 | 9 015 | 8 464 |
| Summa tillgångar | 4 300 | 3 846 | 3 714 | 4 217 | 6 262 | 11 617 | 9 228 | 8 798 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 3 418 | 3 265 | 3 598 | 4 656 | 4 691 | 2 760 | 3 442 | 2 567 |
| Eget kapital | 4 024 | 3 469 | 3 314 | 3 649 | 4 705 | 4 741 | 4 011 | 3 491 |
| Justerat eget kapital | 4 024 | 3 469 | 3 314 | 3 649 | 4 705 | 6 581 | 5 260 | 4 792 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 318 | 1 573 | 1 639 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 25 | 174 | 317 | 0 | 160 |
| Kortfristiga skulder | 276 | 377 | 400 | 543 | 1 383 | 4 241 | 3 644 | 3 508 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 300 | 3 846 | 3 714 | 4 217 | 6 262 | 11 617 | 9 228 | 8 798 |
| Ställda säkerheter | 0 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 0 | 2 304 | 2 134 | 0 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 000 | 0 | 0 | 1 927 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 203 granskade bolag ligger Partihallarnas Konfektyrer AB strax under mitten räknat på omsättning, med 999 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 53,0 procent, och soliditeten var hög — 93,6 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva försäljning av konfektyr till privatpersoner och företag samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Kristian Makdesi Aphram (f. 1976) Verkställande direktör
Styrelse
- Kristian Makdesi Aphram (f. 1976) Styrelseledamot
- Josef Makdesi Aphram (f. 1991) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-04-23 |
|---|---|
| Bransch | Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad (SNI 47112) |
| Adress | Uppegårdsvägen 3C, 426 69, Västra Frölunda Besök: Uppegårdsvägen 3 C, Västra Frölunda |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |