Aktiebolag Ydre
Pär Samuelsson Bygg AB
227 sökningar
Omsättning 2025
4,1 mkr
+50,9 %Rörelsemarginal
2,9 %
−2,7 p.e.Soliditet
30,0 %
−13,1 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 069 | 2 696 | 2 788 | 2 855 | 2 514 | 3 145 | 3 154 | 3 159 |
| Rörelseresultat | 116 | 149 | 92 | 170 | 199 | 187 | 95 | 194 |
| Årets resultat | 89 | 119 | 74 | 133 | 156 | 144 | 71 | 147 |
| Eget kapital | 425 | 526 | 532 | 708 | 700 | 669 | 650 | 704 |
| Balansomslutning | 1 416 | 1 221 | 1 118 | 1 199 | 936 | 985 | 1 103 | 1 143 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 069 | 2 696 | 2 788 | 2 855 | 2 514 | 3 145 | 3 154 | 3 159 |
| Personalkostnader | 935 | 722 | 711 | 711 | 628 | 649 | 650 | 667 |
| Av- och nedskrivningar | 31 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 |
| Övriga externa kostnader | 198 | 211 | 243 | 239 | 239 | 261 | 357 | 343 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 789 | −1 584 | −1 742 | −1 735 | −1 448 | −2 048 | −2 052 | −1 947 |
| Rörelseresultat | 116 | 149 | 92 | 170 | 199 | 187 | 95 | 194 |
| Ränteintäkter | 0 | 3 | 4 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 113 | 150 | 94 | 168 | 197 | 185 | 93 | 193 |
| Skatt | 24 | 31 | 20 | 35 | 41 | 41 | 22 | 45 |
| Årets resultat | 89 | 119 | 74 | 133 | 156 | 144 | 71 | 147 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 95 | 126 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 |
| Kortfristiga fordringar | 724 | 894 | 357 | 485 | 422 | 264 | 509 | 541 |
| Kassa och bank | 597 | 201 | 761 | 714 | 514 | 721 | 593 | 594 |
| Omsättningstillgångar | 1 321 | 1 095 | 1 118 | 1 199 | 936 | 985 | 1 103 | 1 135 |
| Summa tillgångar | 1 416 | 1 221 | 1 118 | 1 199 | 936 | 985 | 1 103 | 1 143 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 236 | 307 | 358 | 475 | 444 | 425 | 479 | 457 |
| Eget kapital | 425 | 526 | 532 | 708 | 700 | 669 | 650 | 704 |
| Justerat eget kapital | 425 | 526 | 532 | 708 | 700 | 669 | 650 | 704 |
| Kortfristiga skulder | 991 | 695 | 586 | 491 | 236 | 316 | 453 | 439 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 416 | 1 221 | 1 118 | 1 199 | 936 | 985 | 1 103 | 1 143 |
| Ställda säkerheter | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 10 174 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Pär Samuelsson Bygg AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 4,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 2,9 procent, och soliditeten var god — 30,0 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 51 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Ydre.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva byggnadsrörelse samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Pär Samuelsson (f. 1974) Styrelseledamot
- Sven-Erik Gustav Samuelsson (f. 1941) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-04-24 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Västra Ryd Prästgård 1, 573 75, Ydre Besök: Västra Ryd Prästgård 1, Ydre |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-5875807 |