Aktiebolag Östra Göinge
Panit AB
89 sökningar
Omsättning 2025
584 tkr
−0,7 %Rörelsemarginal
26,2 %
+7,8 p.e.Soliditet
29,5 %
+6,6 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 584 | 588 | 602 | 525 | 456 | 445 | 304 | 160 |
| Rörelseresultat | 153 | 108 | 227 | 202 | 89 | −391 | 24 | 83 |
| Årets resultat | 98 | 49 | 174 | 175 | 65 | −409 | 11 | 65 |
| Eget kapital | 529 | 432 | 582 | 408 | 233 | 168 | 126 | 115 |
| Balansomslutning | 1 791 | 1 887 | 1 842 | 1 686 | 1 767 | 1 641 | 1 634 | 156 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 584 | 588 | 602 | 525 | 456 | 445 | 304 | 160 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 18 | 8 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 31 | 34 | 38 | 37 | 35 | 31 | 18 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 401 | 447 | 357 | 286 | 327 | 784 | 248 | 24 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | 20 | — | — | −3 | −6 | −53 |
| Rörelseresultat | 153 | 108 | 227 | 202 | 89 | −391 | 24 | 83 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 29 | 46 | 51 | 27 | 24 | 18 | 10 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 124 | 62 | 177 | 175 | 65 | −409 | 14 | 83 |
| Skatt | 25 | 13 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | 18 |
| Årets resultat | 98 | 49 | 174 | 175 | 65 | −409 | 11 | 65 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 453 | 1 484 | 1 517 | 1 555 | 1 608 | 1 471 | 1 495 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 70 | 52 | 73 | 5 | 4 | 44 | 32 | 1 |
| Kassa och bank | 268 | 351 | 252 | 126 | 155 | 126 | 108 | 155 |
| Omsättningstillgångar | 338 | 403 | 325 | 131 | 158 | 170 | 140 | 156 |
| Summa tillgångar | 1 791 | 1 887 | 1 842 | 1 686 | 1 767 | 1 641 | 1 634 | 156 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 381 | 533 | 358 | 183 | 118 | 77 | 65 | 0 |
| Eget kapital | 529 | 432 | 582 | 408 | 233 | 168 | 126 | 115 |
| Justerat eget kapital | 529 | 432 | 582 | 408 | 233 | 168 | 126 | 115 |
| Långfristiga skulder | 831 | 890 | 950 | 1 009 | 1 068 | 1 128 | 978 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 431 | 565 | 310 | 269 | 466 | 345 | 530 | 41 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 791 | 1 887 | 1 842 | 1 686 | 1 767 | 1 641 | 1 634 | 156 |
| Ställda säkerheter | 1 048 | 1 048 | 1 048 | 1 048 | 1 048 | 1 048 | 0 | 0 |
| Ansvarsförbindelser | 250 | 250 | 450 | 450 | 450 | 450 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 93 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Panit AB i det nedre skiktet sett till omsättning, med 584 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 26,2 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 29,5 procent får betecknas som god. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Östra Göinge.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Tillverkning av pannfärdiga köttprodukter för försäljning till återförsäljare.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jonas Granqvist (f. 1973) Styrelseledamot
- Catherine Gbagir (f. 1987) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-08-26 |
|---|---|
| Bransch | Styckning av kött (SNI 10112) |
| Adress | Fiskatregränd 13, 289 46, Glimåkra Besök: Fiskaregränd 13, Glimåkra |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |