Aktiebolag Stockholm
Panic Production AB
10 sökningar
938 tkr
−10,6 %4,4 %
+1,2 p.e.55,1 %
−6,4 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 938 | 1 049 | 893 | 834 |
| Rörelseresultat | 41 | 33 | 20 | 204 |
| Årets resultat | 33 | 28 | 18 | 162 |
| Eget kapital | 265 | 232 | 204 | 187 |
| Balansomslutning | 481 | 377 | 410 | 441 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 938 | 1 049 | 893 | 834 |
| Personalkostnader | 704 | 781 | 773 | 513 |
| Övriga externa kostnader | 166 | 199 | 70 | 89 |
| Övriga rörelseposter, netto | −27 | −36 | −30 | −28 |
| Rörelseresultat | 41 | 33 | 20 | 204 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 3 | — |
| Resultat efter finansiella poster | 42 | 34 | 23 | 204 |
| Skatt | 9 | 7 | 5 | 42 |
| Årets resultat | 33 | 28 | 18 | 162 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 153 | 189 | 225 | 158 |
| Kassa och bank | 328 | 188 | 185 | 283 |
| Omsättningstillgångar | 481 | 377 | 410 | 441 |
| Summa tillgångar | 481 | 377 | 410 | 441 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 207 | 179 | 161 | 0 |
| Eget kapital | 265 | 232 | 204 | 187 |
| Justerat eget kapital | 265 | 232 | 204 | 187 |
| Kortfristiga skulder | 216 | 145 | 206 | 254 |
| Summa eget kapital och skulder | 481 | 377 | 410 | 441 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 1 955 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Panic Production AB i den övre halvan sett till omsättning, med 938 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 4,4 procent, och soliditeten var hög — 55,1 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 11 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Företaget ska hyra ut utrustning och personal för konsert och event.
Styrelse & ledning
- Johannes David Fagerström (f. 1991) Styrelseledamot
- Sara Fagerström (f. 1990) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-12-30 |
|---|---|
| Bransch | Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst (SNI 90390) |
| Adress | Broby 18, 186 96, Vallentuna Besök: Broby 18, Vallentuna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |