Aktiebolag Stockholm
Pamir Partners AB
253 sökningar
Omsättning 2025
27,7 mkr
+36,1 %Rörelsemarginal
26,3 %
−8,0 p.e.Soliditet
60,8 %
−7,2 p.e.Anställda
8
+60,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 27 680 | 20 341 | 17 094 | 15 609 | 9 122 | 5 968 | 4 255 | 3 261 |
| Rörelseresultat | 7 269 | 6 968 | 8 358 | 7 209 | 6 006 | 3 919 | 2 222 | 1 636 |
| Årets resultat | 5 784 | 5 588 | 6 691 | 5 669 | 4 744 | 3 061 | 1 711 | 1 266 |
| Eget kapital | 7 433 | 6 649 | 7 661 | 5 770 | 4 845 | 3 163 | 1 818 | 1 377 |
| Balansomslutning | 12 220 | 9 770 | 11 116 | 10 568 | 6 531 | 4 155 | 2 258 | 2 284 |
| Anställda | 8 | 5 | 4 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 27 680 | 20 341 | 17 094 | 15 609 | 9 122 | 5 968 | 4 255 | 3 261 |
| Personalkostnader | 13 308 | 7 577 | 5 070 | 2 924 | 1 482 | 1 158 | 1 081 | 1 061 |
| Av- och nedskrivningar | 243 | 228 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 6 705 | 5 443 | 3 701 | 5 712 | 1 634 | 892 | 952 | 565 |
| Övriga rörelseposter, netto | −155 | −125 | — | 236 | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 7 269 | 6 968 | 8 358 | 7 209 | 6 006 | 3 919 | 2 222 | 1 636 |
| Ränteintäkter | 166 | 183 | 141 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 29 | 14 | 1 | 0 | 0 | 0 | 7 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 7 406 | 7 137 | 8 498 | 7 209 | 6 006 | 3 921 | 2 217 | 1 640 |
| Skatt | 1 622 | 1 549 | 1 808 | 1 540 | 1 262 | 860 | 506 | 374 |
| Årets resultat | 5 784 | 5 588 | 6 691 | 5 669 | 4 744 | 3 061 | 1 711 | 1 266 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 90 | 557 | 71 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 4 478 | 3 361 | 5 812 | 5 866 | 2 800 | 2 181 | 1 520 | 1 339 |
| Kassa och bank | 7 652 | 5 852 | 5 233 | 4 702 | 3 731 | 1 974 | 738 | 945 |
| Omsättningstillgångar | 12 130 | 9 213 | 11 045 | 10 568 | 6 531 | 4 155 | 2 258 | 2 284 |
| Summa tillgångar | 12 220 | 9 770 | 11 116 | 10 568 | 6 531 | 4 155 | 2 258 | 2 284 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 549 | 961 | 870 | 1 | 1 | 2 | 7 | 11 |
| Eget kapital | 7 433 | 6 649 | 7 661 | 5 770 | 4 845 | 3 163 | 1 818 | 1 377 |
| Justerat eget kapital | 7 433 | 6 649 | 7 661 | 5 770 | 4 845 | 3 163 | 1 818 | 1 377 |
| Kortfristiga skulder | 4 787 | 3 121 | 3 455 | 4 798 | 1 686 | 992 | 440 | 907 |
| Summa eget kapital och skulder | 12 220 | 9 770 | 11 116 | 10 568 | 6 531 | 4 155 | 2 258 | 2 284 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 8 200 | 8 200 | 10 000 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 721 granskade bolag ligger Pamir Partners AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 27,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 26,3 procent, och soliditeten var hög — 60,8 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 36 procent. Bolaget sysselsatte 8 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget bedriver rådgivande verskamhet inom området för finansiella investeringar, verksamhetsutveckling och därmed förenad verskamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Rikard Brattberger (f. 1970) Verkställande direktör
Styrelse
- Magnus Berglind (f. 1970) Ordförande, Styrelseledamot
- Rikard Brattberger (f. 1970) Styrelseledamot
- Madhuri Ann Gogineni (f. 1971) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Magnus Berglind (f. 1970) Vice VD
- Elin Kock (f. 1978) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-10-06 |
|---|---|
| Bransch | Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (SNI 66190) |
| Adress | Rådmansgatan 24, 4tr, 114 25, Stockholm Besök: Rådmansgatan 24 4tr, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |