Aktiebolag Västerås
Palma Interactive AB
39 sökningar
670 tkr
−35,2 %29,4 %
−2,0 p.e.61,2 %
−25,9 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 670 | 1 034 | 1 119 | 264 | 812 |
| Rörelseresultat | 197 | 325 | 232 | −49 | 340 |
| Årets resultat | 156 | 259 | 194 | −52 | 270 |
| Eget kapital | 252 | 376 | 237 | 193 | 295 |
| Balansomslutning | 412 | 432 | 397 | 269 | 389 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 670 | 1 034 | 1 119 | 264 | 812 |
| Personalkostnader | 364 | 586 | 782 | 256 | 445 |
| Övriga externa kostnader | 110 | 123 | 105 | 57 | 27 |
| Rörelseresultat | 197 | 325 | 232 | −49 | 340 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 197 | 326 | 232 | −49 | 340 |
| Skatt | 40 | 67 | 38 | 3 | 70 |
| Årets resultat | 156 | 259 | 194 | −52 | 270 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08* |
|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 117 | 2 | 94 | 56 | 82 |
| Kassa och bank | 295 | 430 | 303 | 213 | 307 |
| Omsättningstillgångar | 412 | 432 | 397 | 269 | 389 |
| Summa tillgångar | 412 | 432 | 397 | 269 | 389 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 71 | 92 | 18 | 220 | 0 |
| Eget kapital | 252 | 376 | 237 | 193 | 295 |
| Justerat eget kapital | 252 | 376 | 237 | 193 | 295 |
| Kortfristiga skulder | 160 | 56 | 160 | 76 | 80 |
| Summa eget kapital och skulder | 412 | 432 | 397 | 269 | 389 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 19 619 granskade bolag ligger Palma Interactive AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 670 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 29,4 procent, och soliditeten var hög — 61,2 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 35 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Västerås.
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT-branschen med tjänster som innebär system- och webb-utveckling. Företaget ska även utveckla och sälja mjukvaruprodukter, främst mobil- och datorspel.
Styrelse & ledning
- Giacomo Palma (f. 1988) Styrelseledamot
- Rebecka Husdal (f. 1991) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-06-17 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Diskusgatan 154, 722 40, Västerås Besök: Diskusgatan 154, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |