Aktiebolag Trelleborg
Paintmek Industrimålning AB
35 sökningar
13,8 mkr
+38,9 %4,8 %
+8,0 p.e.27,6 %
+6,9 p.e.10
+11,1 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 13 815 | 9 946 | 7 098 | 5 596 | 1 532 |
| Rörelseresultat | 665 | −316 | 367 | 1 309 | −514 |
| Årets resultat | 489 | 80 | 192 | 779 | −515 |
| Eget kapital | 1 021 | 532 | 851 | 659 | −90 |
| Balansomslutning | 3 703 | 2 573 | 3 532 | 3 861 | 2 291 |
| Anställda | 10 | 9 | 7 | 3 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 13 815 | 9 946 | 7 098 | 5 596 | 1 532 |
| Personalkostnader | 7 105 | 5 759 | 3 980 | 2 077 | 958 |
| Av- och nedskrivningar | 473 | 717 | 212 | 416 | 369 |
| Övriga externa kostnader | 3 695 | 2 129 | 1 434 | 1 069 | 459 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 877 | −1 657 | −1 105 | −725 | −260 |
| Rörelseresultat | 665 | −316 | 367 | 1 309 | −514 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 26 | 26 | 36 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 639 | −342 | 331 | 1 308 | −515 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 413 | −86 | −327 | 0 |
| Skatt | 150 | −9 | 53 | 202 | 0 |
| Årets resultat | 489 | 80 | 192 | 779 | −515 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 202 | 675 | 1 357 | 1 519 | 1 651 |
| Varulager | 0 | 220 | 181 | 192 | 268 |
| Kortfristiga fordringar | 1 817 | 1 218 | 1 608 | 1 922 | 363 |
| Kassa och bank | 1 684 | 460 | 386 | 228 | 11 |
| Omsättningstillgångar | 3 500 | 1 898 | 2 175 | 2 342 | 641 |
| Summa tillgångar | 3 703 | 2 573 | 3 532 | 3 861 | 2 291 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 507 | 827 | 634 | −145 | 0 |
| Eget kapital | 1 021 | 532 | 851 | 659 | −90 |
| Justerat eget kapital | 1 021 | 532 | 1 179 | 919 | −90 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 413 | 327 | 0 |
| Långfristiga skulder | 400 | 800 | 1 200 | 1 600 | 2 014 |
| Kortfristiga skulder | 2 282 | 1 241 | 1 068 | 1 275 | 367 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 703 | 2 573 | 3 532 | 3 861 | 2 291 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 509 granskade bolag ligger Paintmek Industrimålning AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 13,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 4,8 procent, och soliditeten var god — 27,6 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 39 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 10 personer, med säte i Trelleborg.
Bolaget skall bedriva målning- och blästringsarbete och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Sami Järvenpää (f. 1982) Styrelseledamot
- Ditte Kjell (f. 1978) Styrelsesuppleant
- Peter Olof Cederblad (f. 1976) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-10-05 |
|---|---|
| Bransch | Beläggning och överdragning av metall (SNI 25510) |
| Adress | Verkstadsgatan 8B, 231 66, Trelleborg Besök: Verkstadsgatan 8 B, Trelleborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |