Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Paean Hälsa AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Paean Hälsa AB ökade omsättningen med 268 procent senaste året. Medianen bland branschens 255 jämförbara bolag är 5 procent.
Rörelsemarginalen är 4,2 procent, mot branschmedianens 8,2 procent.
Soliditeten ligger på 4,7 procent — branschens median är 46,2 procent.
Bolaget har 19 anställda; medianbolaget i branschen har 21.
Branschen: Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +268,4 % | 3 | 255 | 99 % |
| Rörelsemarginal | 4,2 % | 171 | 255 | 33 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,6 % | 128 | 255 | 50 % |
| Soliditet | 4,7 % | 244 | 255 | 4 % |
| Nettoomsättning per anställd | 10 778 tkr | 1 | 255 | 100 % |
| Rörelseresultat per anställd | 456 tkr | 21 | 255 | 92 % |
| Nettoomsättning | 204 789 tkr | 14 | 255 | 95 % |
| Rörelseresultat | 8 655 tkr | 43 | 255 | 83 % |
| Antal anställda | 19 | 144 | 255 | 44 % |
Södermanlands län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +268,4 % | 4 | 1 897 | 100 % |
| Rörelsemarginal | 4,2 % | 1 003 | 1 896 | 47 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,6 % | 1 053 | 1 897 | 44 % |
| Soliditet | 4,7 % | 1 860 | 1 896 | 2 % |
| Nettoomsättning per anställd | 10 778 tkr | 39 | 1 897 | 98 % |
| Rörelseresultat per anställd | 456 tkr | 207 | 1 897 | 89 % |
| Nettoomsättning | 204 789 tkr | 73 | 1 897 | 96 % |
| Rörelseresultat | 8 655 tkr | 119 | 1 897 | 94 % |
| Antal anställda | 19 | 332 | 1 897 | 82 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +268,4 % | 231 | 87 570 | 100 % |
| Rörelsemarginal | 4,2 % | 48 200 | 87 488 | 45 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,6 % | 50 558 | 87 590 | 42 % |
| Soliditet | 4,7 % | 85 399 | 87 388 | 2 % |
| Nettoomsättning per anställd | 10 778 tkr | 3 376 | 87 591 | 96 % |
| Rörelseresultat per anställd | 456 tkr | 12 216 | 87 591 | 86 % |
| Nettoomsättning | 204 789 tkr | 6 088 | 87 591 | 93 % |
| Rörelseresultat | 8 655 tkr | 8 753 | 87 591 | 90 % |
| Antal anställda | 19 | 19 082 | 87 591 | 78 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .