Aktiebolag Gällivare
P&Ts AB
17 sökningar
3,5 mkr
−3,4 %-3,6 %
−7,9 p.e.76,6 %
+29,2 p.e.2
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 520 | 3 643 | 1 874 |
| Rörelseresultat | −128 | 157 | 227 |
| Årets resultat | −29 | 88 | 135 |
| Eget kapital | 219 | 248 | 160 |
| Balansomslutning | 286 | 523 | 440 |
| Anställda | 2 | 0 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 520 | 3 643 | 1 874 |
| Personalkostnader | 1 369 | 766 | 340 |
| Av- och nedskrivningar | 75 | 73 | 53 |
| Övriga externa kostnader | 1 204 | 1 404 | 641 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 000 | −1 243 | −613 |
| Rörelseresultat | −128 | 157 | 227 |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −129 | 157 | 227 |
| Bokslutsdispositioner | 99 | −43 | −57 |
| Skatt | 0 | 26 | 35 |
| Årets resultat | −29 | 88 | 135 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 175 | 250 | 298 |
| Varulager | 12 | 15 | 15 |
| Kortfristiga fordringar | 32 | 42 | 106 |
| Kassa och bank | 67 | 216 | 21 |
| Omsättningstillgångar | 111 | 273 | 142 |
| Summa tillgångar | 286 | 523 | 440 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 223 | 135 | 0 |
| Eget kapital | 219 | 248 | 160 |
| Justerat eget kapital | 219 | 327 | 205 |
| Obeskattade reserver | 0 | 99 | 57 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 40 |
| Kortfristiga skulder | 67 | 176 | 183 |
| Summa eget kapital och skulder | 286 | 523 | 440 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 18 527 bolag som granskas inom samma bransch hamnar P&Ts AB över mittlinjen sett till omsättning, med 3,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -3,6 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 76,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 3 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Gällivare.
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet, catering, personal- uthyrning och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Tsolmon Jamiyanjav (f. 1980) Styrelseledamot
- Anu-Ujin Purevjav (f. 2003) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2023-02-20 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Föreningsgatatan 8B, 982 31, Gällivare Besök: Föreningsgatan 8 B, Gällivare |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |