Aktiebolag Malmö
P.L.Med AB
62 sökningar
1,9 mkr
+84,1 %-4,8 %
−11,1 p.e.39,8 %
−5,2 p.e.1
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 894 | 1 029 | 1 124 | 546 | 812 | 431 |
| Rörelseresultat | −90 | 65 | 648 | 250 | 630 | 363 |
| Årets resultat | 252 | 263 | 387 | 196 | 375 | 214 |
| Eget kapital | 644 | 694 | 635 | 443 | 434 | 239 |
| Balansomslutning | 1 619 | 1 544 | 1 436 | 977 | 1 035 | 493 |
| Anställda | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 894 | 1 029 | 1 124 | 546 | 812 | 431 |
| Personalkostnader | 1 222 | 380 | 0 | 35 | 30 | 13 |
| Övriga externa kostnader | 751 | 583 | 486 | 248 | 148 | 55 |
| Övriga rörelseposter, netto | −11 | — | 10 | −13 | — | — |
| Rörelseresultat | −90 | 65 | 648 | 250 | 630 | 363 |
| Ränteintäkter | 39 | 22 | 9 | — | — | — |
| Räntekostnader | 8 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −59 | 86 | 654 | 248 | 630 | 363 |
| Bokslutsdispositioner | 315 | 248 | −165 | 0 | −158 | −91 |
| Skatt | 4 | 72 | 102 | 52 | 97 | 58 |
| Årets resultat | 252 | 263 | 387 | 196 | 375 | 214 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 624 | 670 | 467 | 220 | 60 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 133 | 20 | 6 | 10 | 10 | 0 |
| Kassa och bank | 862 | 854 | 963 | 747 | 964 | 493 |
| Omsättningstillgångar | 995 | 875 | 970 | 757 | 975 | 493 |
| Summa tillgångar | 1 619 | 1 544 | 1 436 | 977 | 1 035 | 493 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 367 | 406 | 223 | 222 | 34 | 0 |
| Eget kapital | 644 | 694 | 635 | 443 | 434 | 239 |
| Justerat eget kapital | 644 | 825 | 963 | 640 | 632 | 311 |
| Obeskattade reserver | 0 | 165 | 413 | 248 | 249 | 91 |
| Avsättningar | 454 | 254 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 521 | 431 | 388 | 286 | 352 | 163 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 619 | 1 544 | 1 436 | 977 | 1 035 | 493 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 188 granskade bolag ligger P.L.Med AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 1,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -4,8 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 39,8 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 84 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Malmö.
Aktiebolaget ska bedriva läkarverksamhet inom lungmedicin och internmedicin på sjukhusavdelningar, vårdcentraler och specialistkliniker. Undervisning inom det medicinska och läkarvetenskapliga området. Äga och förvalta värdepapper, investera i en företagsägd kapitalförsäkring.
Styrelse & ledning
- Piotr Piatek (f. 1966) Styrelseledamot
- Jakub Lendzion (f. 1992) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-03-24 |
|---|---|
| Bransch | Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus (SNI 86102) |
| Adress | Vagnmakarebyn 5 D, LGH 1201, 218 40, Bunkeflostrand Besök: Vagnmakarebyn 5 D LGH 1201, Bunkeflostrand |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |