Aktiebolag Göteborg
P Kangevall IT Consulting AB
31 sökningar
642 tkr
−37,1 %12,6 %
−36,2 p.e.79,6 %
+4,4 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 642 | 1 021 | 1 698 | 1 573 | 1 493 | 834 | 1 205 | 1 809 |
| Rörelseresultat | 81 | 498 | 1 331 | 1 203 | 1 069 | 588 | 820 | 1 221 |
| Årets resultat | 377 | 645 | 813 | 949 | 831 | 348 | 479 | 712 |
| Eget kapital | 3 701 | 3 534 | 3 093 | 2 475 | 1 714 | 1 066 | 895 | 762 |
| Balansomslutning | 4 649 | 4 700 | 4 697 | 3 819 | 2 979 | 2 159 | 2 151 | 1 787 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 642 | 1 021 | 1 698 | 1 573 | 1 493 | 834 | 1 205 | 1 809 |
| Personalkostnader | 462 | 445 | 318 | 309 | 364 | 194 | 324 | 513 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 94 | 77 | 49 | 61 | 59 | 53 | 61 | 75 |
| Rörelseresultat | 81 | 498 | 1 331 | 1 203 | 1 069 | 588 | 820 | 1 221 |
| Ränteintäkter | 197 | 20 | 48 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 1 | 0 | 21 | 1 | 6 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 277 | 518 | 1 379 | 1 204 | 1 048 | 593 | 813 | 1 221 |
| Bokslutsdispositioner | 204 | 307 | −349 | 0 | 0 | −149 | −204 | −307 |
| Skatt | 104 | 180 | 217 | 255 | 217 | 96 | 131 | 202 |
| Årets resultat | 377 | 645 | 813 | 949 | 831 | 348 | 479 | 712 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 936 | 3 500 | 2 600 | 1 628 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 308 | 521 | 991 | 882 | 804 | 757 | 396 | 518 |
| Kassa och bank | 405 | 679 | 1 106 | 1 309 | 1 146 | 952 | 1 611 | 1 269 |
| Omsättningstillgångar | 713 | 1 200 | 2 097 | 2 191 | 2 979 | 2 159 | 2 151 | 1 787 |
| Summa tillgångar | 4 649 | 4 700 | 4 697 | 3 819 | 2 979 | 2 159 | 2 151 | 1 787 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 3 274 | 2 839 | 2 230 | 1 476 | 833 | 668 | 366 | 0 |
| Eget kapital | 3 701 | 3 534 | 3 093 | 2 475 | 1 714 | 1 066 | 895 | 762 |
| Justerat eget kapital | 4 096 | 4 091 | 3 894 | 2 999 | 2 238 | 1 589 | 1 301 | 1 006 |
| Obeskattade reserver | 498 | 702 | 1 009 | 660 | 660 | 659 | 511 | 307 |
| Kortfristiga skulder | 450 | 464 | 595 | 684 | 605 | 434 | 745 | 718 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 649 | 4 700 | 4 697 | 3 819 | 2 979 | 2 159 | 2 151 | 1 787 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 15 044 bolag som granskas inom samma bransch hamnar P Kangevall IT Consulting AB strax under mitten sett till omsättning, med 642 tusen kronor för räkenskapsåret 2026. Rörelsemarginalen landade på 12,6 procent — en god nivå — medan soliditeten på 79,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 37 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Göteborg.
Bolaget skall bedriva arbete inom IT såsom projektledning, utredning samt handel med aktier och värdepapper.
Styrelse & ledning
- Per Kangevall (f. 1951) Verkställande direktör
- Per Kangevall (f. 1951) Styrelseledamot
- Agneta Kangevall (f. 1956) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-12-01 |
|---|---|
| Bransch | Datakonsultverksamhet (SNI 62201) |
| Adress | Södra Hamngatan 5A, 411 14, Göteborg Besök: Södra Hamngatan 5 A, Göteborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |