starkabolag.se

Aktiebolag Fagersta

P Ivansson Bygg AB

41 sökningar

Omsättning 2025

1,4 mkr

+11,7 %
Rörelsemarginal

10,5 %

−6,5 p.e.
Soliditet

86,2 %

+14,8 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-06
Omsättning1 3761 2321 1064300
Rörelseresultat144209157158−17
Årets resultat112163123111−17
Eget kapital54242926614332
Balansomslutning64762354968142
Anställda11110
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-12*2021-06
Nettoomsättning1 3761 2321 1064300
Personalkostnader1 0317897601460
Av- och nedskrivningar6060606013
Övriga externa kostnader129163127294
Övriga rörelseposter, netto−12−11—−37—
Rörelseresultat144209157158−17
Ränteintäkter110——
Räntekostnader00010
Resultat efter finansiella poster145209158157−17
Bokslutsdispositioner000−200
Skatt334634270
Årets resultat112163123111−17

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-12*2021-06
Anläggningstillgångar6012018024038
Kortfristiga fordringar3042061611904
Kassa och bank2832972082510
Omsättningstillgångar5875033694414
Summa tillgångar64762354968142
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat38021693−18−1
Eget kapital54242926614332
Justerat eget kapital55844528215932
Obeskattade reserver202020200
Kortfristiga skulder8517426351810
Summa eget kapital och skulder64762354968142

* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte P Ivansson Bygg AB 1,4 miljoner kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,5 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 10,5 procent — en god nivå — medan soliditeten på 86,2 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 12 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Fagersta.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva byggnation och konsultation inom byggbranschen samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är P Ivansson Bygg AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av P Ivansson Bygg AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller P Ivansson Bygg AB (559199-7761)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

P Ivansson Bygg AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2019-03-22
Bransch Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000)
Adress
Bergstigen 7, 737 32, Fagersta
Besök: Bergstigen 7, Fagersta
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad