Aktiebolag Malmö
P&C på Jägersro AB
51 sökningar
10,5 mkr
+5,5 %6,0 %
+1,7 p.e.1,8 %
−6,3 p.e.4
−20,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 10 538 | 9 985 | 11 226 | 5 997 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 637 | 429 | 1 186 | 6 | −29 | 26 | −49 |
| Årets resultat | −161 | 146 | −11 | 5 | 26 | −64 | 59 |
| Eget kapital | 51 | 211 | 66 | 76 | 71 | 45 | 109 |
| Balansomslutning | 2 826 | 2 617 | 3 026 | 3 026 | 71 | 154 | 309 |
| Anställda | 4 | 5 | 5 | 3 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 | 2020-09 | 2019-09* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 538 | 9 985 | 11 226 | 5 997 | 0 | 0 | 0 |
| Personalkostnader | 2 833 | 2 841 | 3 346 | 2 193 | 0 | 0 | 3 |
| Av- och nedskrivningar | 13 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 3 428 | 3 164 | 3 062 | 2 245 | 29 | 0 | 47 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 627 | −3 547 | −3 632 | −1 553 | — | — | — |
| Rörelseresultat | 637 | 429 | 1 186 | 6 | −29 | 26 | −49 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 3 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 8 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 629 | 429 | 1 189 | 5 | 26 | −55 | 108 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −250 | 0 | 0 | 0 | 26 | −26 |
| Koncernbidrag | −790 | 0 | −1 200 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 33 | 0 | 0 | 0 | 35 | 23 |
| Årets resultat | −161 | 146 | −11 | 5 | 26 | −64 | 59 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 | 2020-09 | 2019-09* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 113 | 29 | 0 | 0 | 0 | −56 | 96 |
| Varulager | 545 | 473 | 393 | 360 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 879 | 1 930 | 2 152 | 1 734 | 7 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 289 | 185 | 481 | 932 | 64 | 209 | 214 |
| Omsättningstillgångar | 2 713 | 2 588 | 3 026 | 3 026 | 71 | 209 | 214 |
| Summa tillgångar | 2 826 | 2 617 | 3 026 | 3 026 | 71 | 154 | 309 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 162 | 15 | 27 | 21 | −5 | 59 | 0 |
| Eget kapital | 51 | 211 | 66 | 76 | 71 | 45 | 109 |
| Justerat eget kapital | 51 | 211 | 66 | 76 | 71 | 45 | 130 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 26 |
| Kortfristiga skulder | 2 775 | 2 406 | 2 960 | 2 950 | 0 | 109 | 174 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 826 | 2 617 | 3 026 | 3 026 | 71 | 154 | 309 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 18 526 bolag som granskas inom samma bransch hamnar P&C på Jägersro AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 10,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 6,0 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 1,8 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 6 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Malmö.
Aktiebolaget ska bedriva catering och kockuthyrning, samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Daniel Pembert (f. 1977) Ordförande, Styrelseledamot
- Tommy Nilsson (f. 1965) Styrelseledamot
- Alexander Denker (f. 1995) Styrelsesuppleant
- Helene Kristina Sjöström (f. 1977) Revisor
Koncern
| Moderbolag | P&C Holding Sverige AB (559086-2347) |
|---|---|
| Koncernmoder | P&C Holding Sverige AB (559086-2347) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-09-28 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Järnvägsgatan 53, 216 16, Limhamn Besök: Järnvägsgatan 53, Limhamn |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |