starkabolag.se

Aktiebolag Skövde

P-A Staberg Autoparts AB

51 sökningar

Omsättning 2025

3,5 mkr

−17,4 %
Rörelsemarginal

4,1 %

−0,8 p.e.
Soliditet

59,2 %

+13,8 p.e.
Anställda

1

−50,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning3 5314 2763 9474 1744 417
Rörelseresultat144208367666
Årets resultat85121284336
Eget kapital403317196168124
Balansomslutning8458531 1531 2981 189
Anställda12222
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning3 5314 2763 9474 1744 417
Personalkostnader4034367398401 080
Av- och nedskrivningar0004560
Övriga externa kostnader218225253216284
Övriga rörelseposter, netto−2 766−3 407−2 919−2 997−2 927
Rörelseresultat144208367666
Räntekostnader00023
Resultat efter finansiella poster144208367563
Bokslutsdispositioner−35−540−19−18
Skatt233371210
Årets resultat85121284336

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar000045
Varulager390392501487524
Kortfristiga fordringar317355538467399
Kassa och bank138106114344221
Omsättningstillgångar8458531 1531 2981 144
Summa tillgångar8458531 1531 2981 189
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat2681461187538
Eget kapital403317196168124
Justerat eget kapital501388224196137
Obeskattade reserver12389353516
Långfristiga skulder5196652641641
Kortfristiga skulder314251270454407
Summa eget kapital och skulder8458531 1531 2981 189

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte P-A Staberg Autoparts AB 3,5 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2,7 miljoner kronor. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 4,1 procent, och soliditeten var hög — 59,2 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 17 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Skövde.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolagets verksamhet ska bestå av import och export samt handel med bilar och bildelar.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är P-A Staberg Autoparts AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av P-A Staberg Autoparts AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller P-A Staberg Autoparts AB (559116-0246)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

P-A Staberg Autoparts AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2017-06-19
Bransch Detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon (SNI 47820)
Adress
Brobacken Nolheden, 541 93, Skövde
Besök: Västra Ringvägen 4, Tidaholm
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad