Aktiebolag Stockholm
Ozone Tech Systems OTS AB
169 sökningar
Omsättning 2024
56,8 mkr
+29,6 %Rörelsemarginal
3,9 %
+13,2 p.e.Soliditet
32,2 %
−7,7 p.e.Anställda
26
−7,1 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 56 848 | 43 870 | 57 851 | 74 539 | 62 392 | 60 087 | 41 754 |
| Rörelseresultat | 2 231 | −4 068 | 1 638 | 13 406 | 9 164 | 6 670 | 2 924 |
| Årets resultat | 60 | −1 644 | 1 299 | 6 291 | 6 362 | 4 367 | 1 415 |
| Eget kapital | 19 983 | 19 922 | 21 566 | 20 267 | 13 976 | 7 614 | 3 247 |
| Balansomslutning | 62 132 | 49 925 | 53 778 | 55 354 | 41 471 | 31 831 | 30 156 |
| Anställda | 26 | 28 | 27 | 30 | 30 | 27 | 15 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 56 848 | 43 870 | 57 851 | 74 539 | 62 392 | 60 087 | 41 754 |
| Personalkostnader | 13 898 | 13 327 | 11 653 | 15 816 | 15 034 | 14 011 | 9 850 |
| Av- och nedskrivningar | 183 | 177 | 225 | 727 | 1 364 | 1 146 | 981 |
| Övriga externa kostnader | 26 291 | 27 123 | 26 752 | 24 329 | 20 391 | 18 184 | 15 042 |
| Övriga rörelseposter, netto | −14 245 | −7 311 | −17 583 | −20 261 | −16 439 | −20 076 | −12 957 |
| Rörelseresultat | 2 231 | −4 068 | 1 638 | 13 406 | 9 164 | 6 670 | 2 924 |
| Räntekostnader | 1 124 | 876 | 756 | 832 | 1 061 | 928 | 1 062 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 107 | −4 944 | 882 | 12 575 | 8 103 | 5 742 | 1 856 |
| Bokslutsdispositioner | −50 | 3 300 | −550 | −2 750 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | −970 | 0 | 1 330 | −1 812 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 28 | 0 | 363 | 1 722 | 1 741 | 1 375 | 441 |
| Årets resultat | 60 | −1 644 | 1 299 | 6 291 | 6 362 | 4 367 | 1 415 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 12 356 | 9 213 | 5 014 | 3 112 | 2 864 | 3 878 | 4 608 |
| Varulager | 25 530 | 29 677 | 22 949 | 20 615 | 15 612 | 13 854 | 13 233 |
| Kortfristiga fordringar | 22 029 | 9 397 | 23 425 | 24 871 | 14 058 | 13 473 | 11 309 |
| Kassa och bank | 2 217 | 1 638 | 2 390 | 6 756 | 8 938 | 627 | 1 006 |
| Omsättningstillgångar | 49 776 | 40 712 | 48 764 | 52 242 | 38 607 | 27 954 | 25 548 |
| Summa tillgångar | 62 132 | 49 925 | 53 778 | 55 354 | 41 471 | 31 831 | 30 156 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 17 697 | 19 340 | 18 041 | 11 750 | 5 066 | 655 | −1 046 |
| Eget kapital | 19 983 | 19 922 | 21 566 | 20 267 | 13 976 | 7 614 | 3 247 |
| Justerat eget kapital | 20 023 | 19 922 | 24 186 | 22 451 | 13 976 | 7 614 | 3 247 |
| Obeskattade reserver | 50 | 0 | 3 300 | 2 750 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 12 466 | 12 575 | 11 536 | 11 857 | 11 122 | 8 804 | 9 044 |
| Kortfristiga skulder | 29 633 | 17 428 | 17 376 | 20 480 | 16 373 | 15 413 | 17 865 |
| Summa eget kapital och skulder | 62 132 | 49 925 | 53 778 | 55 354 | 41 471 | 31 831 | 30 156 |
| Ställda säkerheter | 17 900 | 17 900 | 17 900 | 17 900 | 17 900 | 9 600 | 9 600 |
| Ansvarsförbindelser | 915 | 915 | 915 | 915 | 915 | 915 | 915 |
Verksamhet
Mätt mot de 2 329 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Ozone Tech Systems OTS AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 56,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 3,9 procent, och soliditeten var god — 32,2 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 30 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 26 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall utveckla, tillverka och marknadsföra ozonsystem för rening av luft och vatten, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Behrooz Gilanpour (f. 1980) Verkställande direktör
Styrelse
- Behrang Gilanpour (f. 1979) Ordförande, Styrelseledamot
- Behrooz Gilanpour (f. 1980) Styrelseledamot
- Bo Thomaeus (f. 1979) Styrelseledamot
- Anders Lundin (f. 1960) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Thomas Karlsson (f. 1966) Revisor
- Anders Hernström (f. 1965) Revisorsuppleant
Koncern
| Moderbolag | Mellifiq AB (559230-5394) |
|---|---|
| Koncernmoder | Gilanpour Holding AB (556574-5246) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2003-03-06 |
|---|---|
| Bransch | Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling (SNI 72109) |
| Adress | Elektravägen 53, 126 30, Hägersten Besök: Elektravägen 53, Hägersten |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-7140700 |