Aktiebolag Stockholm
OX2 Wind Finland AB
193 sökningar
Omsättning 2024
569 tkr
+110,0 %Rörelsemarginal
-850,1 %
Soliditet
60,6 %
−39,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 569 | 271 | 170 | 125 | 118 | 125 | 14 504 |
| Rörelseresultat | −4 837 | −1 442 | −28 | −28 918 | −1 307 | −1 227 | 12 863 |
| Årets resultat | −597 | −1 451 | −2 | −330 | 14 875 | −341 | −3 586 |
| Eget kapital | 241 846 | 242 443 | 45 511 | 79 513 | 69 796 | 19 034 | 16 554 |
| Balansomslutning | 399 382 | 243 182 | 50 100 | 81 400 | 72 093 | 52 251 | 73 041 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 569 | 271 | 170 | 125 | 118 | 125 | 14 504 |
| Övriga externa kostnader | 5 774 | 1 711 | 200 | 174 | 1 512 | 542 | 50 |
| Övriga rörelseposter, netto | 368 | −2 | 2 | −28 869 | 87 | −810 | −1 591 |
| Rörelseresultat | −4 837 | −1 442 | −28 | −28 918 | −1 307 | −1 227 | 12 863 |
| Ränteintäkter | 2 724 | 1 432 | 326 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 593 | 2 722 | 367 | 375 | 1 816 | 166 | 270 |
| Resultat efter finansiella poster | −2 706 | −2 732 | −69 | −374 | 13 835 | −795 | 10 884 |
| Koncernbidrag | 2 109 | 1 281 | 68 | 44 | 1 040 | 455 | −14 470 |
| Årets resultat | −597 | −1 451 | −2 | −330 | 14 875 | −341 | −3 586 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 183 334 | 206 164 | 22 170 | 22 029 | 11 982 | 31 845 | 32 285 |
| Varulager | 3 076 | 4 980 | 24 020 | 24 019 | 22 498 | 16 707 | 16 749 |
| Kortfristiga fordringar | 212 972 | 32 038 | 3 910 | 35 352 | 7 652 | 2 442 | 1 775 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 0 | 29 961 | 1 257 | 22 233 |
| Omsättningstillgångar | 216 048 | 37 019 | 27 930 | 59 371 | 60 111 | 20 406 | 40 757 |
| Summa tillgångar | 399 382 | 243 182 | 50 100 | 81 400 | 72 093 | 52 251 | 73 041 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 242 343 | 45 411 | 45 413 | 69 696 | 18 934 | 16 454 | 20 040 |
| Eget kapital | 241 846 | 242 443 | 45 511 | 79 513 | 69 796 | 19 034 | 16 554 |
| Justerat eget kapital | 241 846 | 242 443 | 45 511 | 79 513 | 69 796 | 19 034 | 16 554 |
| Kortfristiga skulder | 157 536 | 739 | 4 589 | 1 887 | 2 297 | 33 217 | 56 487 |
| Summa eget kapital och skulder | 399 382 | 243 182 | 50 100 | 81 400 | 72 093 | 52 251 | 73 041 |
| Ansvarsförbindelser | 243 796 | 0 | 45 413 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
OX2 Wind Finland AB stängde räkenskapsåret 2024 med 569 tusen kronor i omsättning. Rörelsemarginalen landade på -850,1 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 60,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 110 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolagets verksamhet ska vara att direkt eller indirekt, genom helägda eller till viss del ägda bolag, bedriva projekt- utveckling inom vindkraftsindustrin, innefattande byggnation, överlåtelser, ledning, drift och service av vindkraftsanläggnin- gar och produktion och försäljning av elektricitet från vindkraft samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Matthias Taft (f. 1967) Ordförande, Styrelseledamot
- Roshan Brice Saldanha (f. 1977) Styrelseledamot
- Anna Christiernsson (f. 1973) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Johan Holgersson (f. 1988) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | OX2 AB (556675-7497) |
|---|---|
| Koncernmoder | Xygen BidCo AB (559260-1909) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-04-08 |
|---|---|
| Bransch | Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212) |
| Adress | Box 2299, 103 17, Stockholm Besök: Box 2299, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |