Aktiebolag Hudiksvall
Övernäs Måleri och Bygg AB
55 sökningar
2,8 mkr
−24,7 %15,6 %
+11,1 p.e.-1201,9 %
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 842 | 3 772 | 4 230 | 4 444 | 5 445 | 4 586 | 2 867 |
| Rörelseresultat | 442 | 168 | −1 139 | −180 | 397 | 516 | 345 |
| Årets resultat | 368 | 55 | −1 186 | −181 | 309 | 409 | 266 |
| Eget kapital | −625 | −993 | −1 048 | 138 | 569 | 560 | 316 |
| Balansomslutning | 52 | 197 | 159 | 788 | 1 074 | 1 412 | 806 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 842 | 3 772 | 4 230 | 4 444 | 5 445 | 4 586 | 2 867 |
| Personalkostnader | 1 141 | 1 566 | 1 515 | 2 203 | 1 866 | 1 231 | 715 |
| Övriga externa kostnader | 494 | 554 | 940 | 727 | 514 | 348 | 314 |
| Övriga rörelseposter, netto | −765 | −1 484 | −2 914 | −1 694 | −2 668 | −2 491 | −1 493 |
| Rörelseresultat | 442 | 168 | −1 139 | −180 | 397 | 516 | 345 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 1 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 73 | 114 | 48 | 0 | 1 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 368 | 55 | −1 186 | −180 | 396 | 515 | 345 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 1 | 87 | 106 | 79 |
| Årets resultat | 368 | 55 | −1 186 | −181 | 309 | 409 | 266 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 52 | 197 | 139 | 316 | 599 | 804 | 481 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 472 | 475 | 608 | 325 |
| Omsättningstillgångar | 52 | 197 | 139 | 788 | 1 074 | 1 412 | 806 |
| Summa tillgångar | 52 | 197 | 159 | 788 | 1 074 | 1 412 | 806 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −1 043 | −1 098 | 88 | 269 | 210 | 101 | 0 |
| Eget kapital | −625 | −993 | −1 048 | 138 | 569 | 560 | 316 |
| Justerat eget kapital | −625 | −993 | −1 048 | 138 | 569 | 560 | 316 |
| Långfristiga skulder | 251 | 715 | 835 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 426 | 475 | 372 | 650 | 505 | 852 | 490 |
| Summa eget kapital och skulder | 52 | 197 | 159 | 788 | 1 074 | 1 412 | 806 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 16 663 granskade bolag ligger Övernäs Måleri och Bygg AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 2,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 15,6 procent, och soliditeten var låg — -1201,9 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 25 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Hudiksvall.
Företaget ska bedriva entreprenad och service inom måleri-, bygg-, golvverksamhet samt därtill äga och förvalt såväl fast som lös egendom, handla med aktier och andra värdepapper samt därtill hörande verksamhet.
Styrelse & ledning
- Thomas Söderlund (f. 1976) Styrelseledamot
- Linnéa Söderlund (f. 2008) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-11-01 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Fagerviksvägen 4, 824 66, Näsviken Besök: Fagerviksvägen 4, Näsviken |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |