Aktiebolag Lerum
Overlines AB
53 sökningar
Omsättning 2025
143,1 mkr
+159,2 %Rörelsemarginal
13,2 %
+7,3 p.e.Soliditet
50,5 %
+9,6 p.e.Anställda
27
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 143 111 | 55 213 | 125 109 | 32 954 | 31 932 |
| Rörelseresultat | 18 909 | 3 239 | 27 138 | 4 384 | 2 406 |
| Årets resultat | 10 247 | 1 803 | 19 188 | 3 104 | 506 |
| Eget kapital | 31 367 | 21 120 | 24 317 | 5 129 | 2 024 |
| Balansomslutning | 75 427 | 61 412 | 71 104 | 20 756 | 18 984 |
| Anställda | 27 | 27 | 27 | 17 | 15 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 143 111 | 55 213 | 125 109 | 32 954 | 31 932 |
| Personalkostnader | 27 851 | 23 399 | 24 351 | 16 712 | 14 173 |
| Av- och nedskrivningar | 5 785 | 4 372 | 1 348 | 1 185 | 984 |
| Övriga externa kostnader | 17 959 | 10 256 | 12 591 | 9 299 | 8 182 |
| Övriga rörelseposter, netto | −72 607 | −13 947 | −59 681 | −1 374 | −6 187 |
| Rörelseresultat | 18 909 | 3 239 | 27 138 | 4 384 | 2 406 |
| Ränteintäkter | 57 | 575 | 353 | — | — |
| Räntekostnader | 1 509 | 1 534 | 541 | 312 | 344 |
| Resultat efter finansiella poster | 17 457 | 2 279 | 26 949 | 4 072 | 2 062 |
| Bokslutsdispositioner | −3 413 | 0 | −2 778 | −550 | −1 418 |
| Skatt | 3 796 | 477 | 4 983 | 418 | 137 |
| Årets resultat | 10 247 | 1 803 | 19 188 | 3 104 | 506 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 30 460 | 29 181 | 24 647 | 6 080 | 7 228 |
| Varulager | 0 | 4 502 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 36 365 | 15 780 | 14 470 | 7 973 | 3 561 |
| Kassa och bank | 8 602 | 11 949 | 31 987 | 6 703 | 8 195 |
| Omsättningstillgångar | 44 967 | 32 232 | 46 457 | 14 676 | 11 756 |
| Summa tillgångar | 75 427 | 61 412 | 71 104 | 20 756 | 18 984 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 21 070 | 19 267 | 5 079 | 1 975 | 1 468 |
| Eget kapital | 31 367 | 21 120 | 24 317 | 5 129 | 2 024 |
| Justerat eget kapital | 38 068 | 25 111 | 28 308 | 6 914 | 3 372 |
| Obeskattade reserver | 8 440 | 5 026 | 5 026 | 2 248 | 1 698 |
| Långfristiga skulder | 22 712 | 13 631 | 8 466 | 7 832 | 9 650 |
| Kortfristiga skulder | 12 908 | 21 635 | 33 295 | 5 547 | 5 612 |
| Summa eget kapital och skulder | 75 427 | 61 412 | 71 104 | 20 756 | 18 984 |
| Ställda säkerheter | 39 662 | 30 484 | 14 454 | 10 041 | 11 210 |
| Ansvarsförbindelser | 820 | 820 | 820 | 820 | 820 |
Verksamhet
Med 143,1 miljoner kronor i omsättning räkenskapsåret 2025 hör Overlines AB till den övre fjärdedelen bland branschens 402 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på 13,2 procent — en god nivå — medan soliditeten på 50,5 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 159 procent. Bolaget sysselsatte 27 personer och har sitt säte i Lerum.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Entreprenad- och konsulttjänster inom järnvägsbranschen.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mattias Lundström (f. 1971) Ordförande, Styrelseledamot
- Charlotta Prior (f. 1966) Styrelseledamot
- Monica Bengtsson (f. 1958) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Carina Fridberg (f. 1981) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-05-15 |
|---|---|
| Bransch | Anläggning av järnvägar och tunnelbanor (SNI 42120) |
| Adress | Box 45, 571 21, Nässjö Besök: Box 45, Nässjö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |