Aktiebolag Malå
OTR Reconstruction AB
80 sökningar
Omsättning 2025
2,8 mkr
−4,6 %Rörelsemarginal
16,3 %
+15,4 p.e.Soliditet
63,9 %
+42,4 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 807 | 2 943 | 1 850 | 1 123 | 857 | 784 | 749 | 1 164 |
| Rörelseresultat | 458 | 27 | −91 | 403 | −13 | 163 | 19 | 58 |
| Årets resultat | 377 | 36 | −91 | 321 | −16 | 126 | 19 | 42 |
| Eget kapital | 716 | 339 | 304 | 395 | 74 | 290 | 164 | 145 |
| Balansomslutning | 1 120 | 1 574 | 1 119 | 577 | 555 | 493 | 310 | 434 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 807 | 2 943 | 1 850 | 1 123 | 857 | 784 | 749 | 1 164 |
| Personalkostnader | 224 | 0 | 0 | 0 | 0 | 24 | 26 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 16 | 16 | 8 | 8 | 5 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 552 | 1 214 | 398 | 256 | 473 | 279 | 258 | 372 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 557 | −1 686 | −1 535 | −456 | −392 | −318 | −446 | −734 |
| Rörelseresultat | 458 | 27 | −91 | 403 | −13 | 163 | 19 | 58 |
| Ränteintäkter | 3 | 10 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 2 | 0 | 4 | 3 | 3 | 4 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 461 | 36 | −91 | 398 | −16 | 161 | 15 | 54 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 0 |
| Skatt | 84 | 0 | 0 | 78 | 0 | 35 | 6 | 12 |
| Årets resultat | 377 | 36 | −91 | 321 | −16 | 126 | 19 | 42 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 28 | 44 | 61 | 26 | 34 | 0 | 0 | 0 |
| Varulager | 147 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 154 | 563 | 724 | 133 | 521 | 340 | 157 | 416 |
| Kassa och bank | 791 | 967 | 334 | 418 | 0 | 153 | 153 | 18 |
| Omsättningstillgångar | 1 092 | 1 530 | 1 058 | 551 | 521 | 493 | 310 | 434 |
| Summa tillgångar | 1 120 | 1 574 | 1 119 | 577 | 555 | 493 | 310 | 434 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 289 | 253 | 345 | 24 | 40 | 114 | 95 | 53 |
| Eget kapital | 716 | 339 | 304 | 395 | 74 | 290 | 164 | 145 |
| Justerat eget kapital | 716 | 339 | 304 | 395 | 74 | 290 | 164 | 152 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 85 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 404 | 1 235 | 815 | 182 | 396 | 203 | 146 | 280 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 120 | 1 574 | 1 119 | 577 | 555 | 493 | 310 | 434 |
| Ställda säkerheter | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 |
Verksamhet
Mätt mot de 681 bolag som granskas inom samma bransch hamnar OTR Reconstruction AB strax under mitten sett till omsättning, med 2,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 16,3 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 63,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 5 procent. Sätet finns i Malå.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva import, försäljning och reparationer av däck, äga och förvalta värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Fred Ivan Thomas Linder (f. 1951) Ordförande, Styrelseledamot
- Jon Ny (f. 1981) Styrelseledamot
- Sebastian Linder (f. 1989) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-02-01 |
|---|---|
| Bransch | Däckservice (SNI 95313) |
| Adress | Spånvägen 4, 939 32, Malå Besök: Spånvägen 4, Malå |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0953-580162 |