Aktiebolag Stockholm
Otometrics Sweden AB
56 sökningar
7,7 mkr
−2,3 %6,3 %
+3,8 p.e.11,6 %
−3,4 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 727 | 7 907 | 8 328 | 6 530 | 7 588 | 6 778 | 525 |
| Rörelseresultat | 487 | 194 | 181 | 145 | 230 | 194 | 17 |
| Årets resultat | 373 | 173 | 132 | 97 | 179 | 127 | 14 |
| Eget kapital | 1 162 | 789 | 616 | 484 | 387 | 208 | 81 |
| Balansomslutning | 10 018 | 5 263 | 4 560 | 6 149 | 4 321 | 5 795 | 1 233 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 727 | 7 907 | 8 328 | 6 530 | 7 588 | 6 778 | 525 |
| Personalkostnader | 2 884 | 2 250 | 1 953 | 1 876 | 1 637 | 1 572 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 221 | 1 103 | 1 157 | 876 | 974 | 1 278 | 281 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 135 | −4 360 | −5 037 | −3 633 | −4 747 | −3 734 | −227 |
| Rörelseresultat | 487 | 194 | 181 | 145 | 230 | 194 | 17 |
| Ränteintäkter | 1 | 17 | 26 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 5 | 2 | 6 | 10 | 6 | 20 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 483 | 209 | 201 | 136 | 230 | 174 | 17 |
| Skatt | 110 | 36 | 69 | 38 | 51 | 47 | 3 |
| Årets resultat | 373 | 173 | 132 | 97 | 179 | 127 | 14 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 7 566 | 2 572 | 2 441 | 3 530 | 3 113 | 4 326 | 713 |
| Kassa och bank | 2 452 | 2 691 | 2 119 | 2 619 | 1 207 | 1 469 | 520 |
| Omsättningstillgångar | 10 018 | 5 263 | 4 560 | 6 149 | 4 321 | 5 795 | 1 233 |
| Summa tillgångar | 10 018 | 5 263 | 4 560 | 6 149 | 4 321 | 5 795 | 1 233 |
| Aktiekapital | 67 | 67 | 67 | 67 | 67 | 67 | 67 |
| Balanserat resultat | 722 | 549 | 417 | 320 | 141 | 14 | 0 |
| Eget kapital | 1 162 | 789 | 616 | 484 | 387 | 208 | 81 |
| Justerat eget kapital | 1 162 | 789 | 616 | 484 | 387 | 208 | 81 |
| Kortfristiga skulder | 8 856 | 4 474 | 3 944 | 5 665 | 3 934 | 5 587 | 1 152 |
| Summa eget kapital och skulder | 10 018 | 5 263 | 4 560 | 6 149 | 4 321 | 5 795 | 1 233 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 288 granskade bolag ligger Otometrics Sweden AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 7,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 6,3 procent, och soliditeten var måttlig — 11,6 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 2 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Stockholm.
Bolaget skall bedriva försäljning och distribution av medicinsk utrustning, äga och förvalta aktier och andelar i andra företag, samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Kelly Jean Summers (f. 1972) Ordförande, Styrelseledamot
- Danda Zhao (f. 1973) Styrelseledamot
- Uwe Schwendler (f. 1966) Styrelseledamot
- Emma Olnäs Fors (f. 1976) Delgivningsbar person
Koncern
| Moderbolag | NATUS MEDICAL DENMARK APS |
|---|---|
| Koncernmoder | NATUS MEDICAL DENMARK APS |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-09-05 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror (SNI 46460) |
| Adress | Ringvägen 40, 118 67, Stockholm Besök: Ringvägen 40, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |