Aktiebolag Falköping
Östmans Hårvård AB
91 sökningar
Omsättning 2025
2,9 mkr
−2,0 %Rörelsemarginal
2,4 %
−0,1 p.e.Soliditet
34,2 %
−6,3 p.e.Anställda
3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 850 | 2 909 | 2 612 | 2 209 | 2 007 |
| Rörelseresultat | 68 | 72 | 91 | 107 | 131 |
| Årets resultat | 54 | 57 | 73 | 84 | 103 |
| Eget kapital | 266 | 362 | 435 | 482 | 498 |
| Balansomslutning | 778 | 894 | 935 | 941 | 960 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 850 | 2 909 | 2 612 | 2 209 | 2 007 |
| Personalkostnader | 1 865 | 1 923 | 1 705 | 1 305 | 1 142 |
| Av- och nedskrivningar | 3 | 7 | 7 | 7 | 9 |
| Övriga externa kostnader | 470 | 441 | 393 | 375 | 369 |
| Övriga rörelseposter, netto | −444 | −466 | −416 | −415 | −356 |
| Rörelseresultat | 68 | 72 | 91 | 107 | 131 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 1 | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 68 | 73 | 92 | 107 | 131 |
| Skatt | 14 | 16 | 20 | 22 | 28 |
| Årets resultat | 54 | 57 | 73 | 84 | 103 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 3 | 10 | 18 | 25 |
| Varulager | 377 | 403 | 396 | 337 | 340 |
| Kortfristiga fordringar | 77 | 69 | 64 | 61 | 53 |
| Kassa och bank | 324 | 419 | 465 | 525 | 542 |
| Omsättningstillgångar | 778 | 891 | 925 | 924 | 935 |
| Summa tillgångar | 778 | 894 | 935 | 941 | 960 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 162 | 255 | 312 | 348 | 345 |
| Eget kapital | 266 | 362 | 435 | 482 | 498 |
| Justerat eget kapital | 266 | 362 | 435 | 482 | 498 |
| Kortfristiga skulder | 512 | 532 | 500 | 459 | 462 |
| Summa eget kapital och skulder | 778 | 894 | 935 | 941 | 960 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Östmans Hårvård AB 2,9 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 936 tusen kronor. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 2,4 procent, och soliditeten var god — 34,2 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 2 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Falköping.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva herr och damfrisering.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mari Metso (f. 1986) Styrelseledamot
- Manfred Kåvestam (f. 1981) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-06-17 |
|---|---|
| Bransch | Frisörer och barberare (SNI 96210) |
| Adress | Storgatan 12, 521 42, Falköping Besök: Storgatan 12, Falköping |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |